15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Modeli Uber/ Kompania që po revolucionarizon tregun e makinave me qira në Shqipëri

Një platformë shqiptare e quajtur RentFromLocals.al po revolucionarizon tregun e makinave me qira në Shqipëri. Në kushtet e rritjes së turizmit, kjo kompani ka krijuar një platformë sipas modelit Uber, që i jep mundësi qytetarëve shqiptarë të listojnë makinat e tyre për t’i dhënë me qira tek turistët apo udhëtarët që kanë nevojë për këtë shërbim.

Modeli, i cili sipas kompanisë po rezulton mjaft i suksesshëm u mundëson qytetarëve të krijojnë të ardhura nga automjetet e tyre, ndërsa udhëtarëve të marrin automjete me qira me kosto më të ulët se sa ato të kompanive klasike që ushtrojnë këtë biznes. Sipas saj, pas suksesit në Shqipëri, ky model tashmë do po shtrihet edhe në shtetin grek.

RentFromLocals.al: Një treg hibrid duke revolucionarizuar qiratë e makinave
RentFromLocals.al prish konceptin tradicional të marrjes me qira të makinave duke ofruar një treg hibrid “Biznes me Konsumator” dhe “Konsumator me Konsumator”. Kjo platformë inovative lidh udhëtarët drejtpërdrejt me pronarët e makinave lokale, duke ofruar një gamë më të gjerë automjetesh, tarifa konkurruese dhe një përvojë më të personalizuar.

Në aspektin “Biznes-Konsumator”, Rent From Locals bashkëpunon me kompani të themeluara të marrjes me qira të makinave, duke siguruar një përzgjedhje të besueshme të automjeteve të mirëmbajtura. Sidoqoftë, inovacioni i vërtetë qëndron në tregun e tij “Konsumator me Konsumator”.

Banorët vendas në Shqipëri dhe Greqi mund të listojnë automjetet e tyre personale me qira në platformë. Kjo i fuqizon individët të gjenerojnë të ardhura shtesë, ndërkohë që u ofron turistëve opsione unike makinash, shpesh me çmime më të përballueshme. Nga makinat ekonomike deri te SUV-të perfekte për të eksploruar fshatin shqiptar, Rent From Locals krenohet me një përzgjedhje të larmishme që u përshtatet stileve dhe buxheteve të ndryshme të udhëtimit.

Rritje e turizimit

Të vendosura përgjatë deteve Jon dhe Adriatik, Shqipëria dhe Greqia mburren me brigje të mahnitshme, trashëgimi të pasur kulturore dhe një industri turistike në rritje. Ndërsa më shumë udhëtarë zbulojnë xhevahiret e fshehura të këtyre kombeve ballkanike, kërkesa për makina me qira po rritet. Për të përmbushur këtë nevojë në zhvillim, po shfaqet një koncept unik – “merr me qira nga vendasit”: një treg hibrid B2C dhe C2C i makinave me qira që transformon mënyrën se si njerëzit eksplorojnë këto vende të Ballkanit.

Ndërsa turizmi lulëzon në Shqipëri dhe Greqi, biznesi i makinave me qira po përjeton një rritje të konsiderueshme. Udhëtarët kërkojnë lirinë dhe komoditetin për të eksploruar këto vende me ritmin e tyre. Makinat me qira i fuqizojnë turistët të zbulojnë plazhe të fshehura, qytete simpatike të paarritshme nga transporti publik dhe vende historike jashtë rrugëve kryesore turistike. Ky trend pritet të vazhdojë trajektoren rritëse edhe në vitet në vijim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *