21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Musk dhe Bezos bëhen bashkë për të pushtuar hapësirën

Rivalë por edhe aleatë. Kjo është ajo që po ndodh mes Elon Musk dhe Jeff Bezos. Dy nga njerëzit më të pasur të planetit po bashkohen për të pushtuar hapësirën. Sepse Amazon njoftoi çuditërisht se kishte blerë 3 lëshime hapësinore me SpaceX për të hedhur mijëra satelitë të saj të internetit në orbitë. Projekti quhet Internet Project Kuiper dhe përfshin lëshimin e 3236 satelitëve në orbitën e ulët që do të garantojnë lidhje interneti me shpejtësi të lartë edhe në zonat më të thella të botës.

Kompanitë konkurruese
Kjo është një histori që ndërthuret mes bizneseve konkurruese që megjithatë arrijnë t’i shtrijnë dorën njëri-tjetrit. Diçka tipike amerikane, si dhe tipike “hapësire”. Në fakt, në sektorin e hapësirës, ​​kompanitë konkurruese shpesh e gjejnë veten duke punuar së bashku. Këtë herë, megjithatë, komploti është vërtet i veçantë.

Sepse SpaceX, në pronësi të Elon Musk, është një kompani që merret me lëshimet në hapësirë ​​paksa si Blue Origin, në pronësi të Jeff Bezos. Dhe kështu është lajm se themeluesi i Amazon ka vendosur të mbështetet tek rivali i tij Musk (ndër të tjerash nuk ka një simpati të madhe mes të dyve). Por nuk mbaron këtu. Sepse lëshimet e planifikuara do të sjellin në orbitë satelitët e Projektit Kuiper (Bezos), i cili në fakt është një konkurrent i Starlink (Musk’s), i cili tashmë ka më shumë se 5000 satelitë në orbitë.

Akordet e ndërthurura
Duhet thënë se SpaceX – i cili mbetet operatori hapësinor më aktiv në botë, dhe ndoshta edhe ai me çmimet më të përballueshme – tashmë në të kaluarën i ka vënë raketat e tij në dispozicion për të lëshuar konkurrentët e Starlink. Kompania tashmë ka lëshuar në orbitë një numër satelitësh me brez të gjerë të kompanive të tjera dhe ka nënshkruar marrëveshje edhe për lëshimet e ardhshme.

Në njoftimin e saj për Projektin Kuiper, Amazon tha se kishte nënshkruar me SpaceX për tre lëshime të Falcon 9 në mesin e vitit 2025. Kushtet financiare të marrëveshjes nuk u zbuluan.

Lëvizjet e Amazon
Amazon ka porosi për më shumë se 77 lëshime me kompani të tjera: nga Blue Origin (Bezos), deri te United Launch Alliance, Arianespace dhe ABL. Por vonesat në zhvillimin e disa raketave e bënë Amazon të ndryshojë planet e lëshimit. Gjigandi i Seattle planifikon të investojë më shumë se 10 miliardë dollarë për të ndërtuar Kuiper. Në fillim të vitit 2023, kompania nisi ndërtimin e një impanti të përpunimit para nisjes prej 120 milionë dollarësh në Florida.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *