15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Nisin testimet/ Centrali diellor Blue 1 me fuqi 50 MW gati të prodhojë energji

Njësia holandeze e kompanisë gjermane të testimit TUeV Nord po teston një park fotovoltaik (PV) 50 MW të ndërtuar nga një sipërmarrje e përbashkët midis firmës shqiptare të ndërtimit Matrix Konstruksion dhe investitorit shqiptar Blessed Investment, tha Matrix.

Parku PV, i vendosur pranë qytetit jugperëndimor të Fierit, së shpejti do të funksionojë dhe do të nisë prodhimin e energjisë, tha Matrix në një postim në rrjetet sociale të hënën.

Impianti, konkretisht Blue 1, është pjesë e një projekti të energjisë diellore 100 MW që po zhvillojnë Matrix Konstruksion dhe Blessed Investment, i cili përbëhet nga dy zona të veçanta me kapacitet 50 MW secila, tha sipërmarrja e përbashkët në faqen e saj të internetit.

Vitin e kaluar, Fondi i Gjelbër për Rritje (GGF), një fond investimi me ndikim i iniciuar nga Banka Evropiane e Investimeve dhe banka gjermane e zhvillimit KfW, tha se po jepte një kredi prej 28 milionë euro (30 milionë dollarë) për zhvilluesit për Blue 1.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *