16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Nissan: Brenda vitit 2030, vetëm makina elektrike në Evropë

Nissan ka njoftuar se të gjitha makinat e reja të shitura në Evropë do të jenë plotësisht elektrike deri në vitin 2030, duke konfirmuar angazhimet e prodhuesit japonez për të respektuar rregullat e rrepta mjedisore të rajonit. “Mjetet elektrike janë zgjidhja përfundimtare për lëvizshmërinë e ardhshme, është gjëja e duhur për të bërë për kompaninë tonë, klientët tanë dhe planetin. Nuk ka rrugë kthimi”, tha CEO i grupit, Makoto Uchida, në një deklaratë me rastin e njëzet vjetorit të qendrës së projektimit të prodhuesit të makinave në Londër.

Objektivi i ri përditëson planet e kompanisë në shkurt, me qëllim rritjen e pjesës së automjeteve hibride dhe plotësisht elektrike të shitura në Evropë në 98%. Nissan planifikon të prezantojë 27 modele me energji elektrike globalisht deri në vitin 2030, duke përfshirë 19 modele plotësisht elektrike. Një lëvizje që është në përputhje me planet e prodhuesve kryesorë japonezë të makinave, të vendosur për të përshpejtuar kalimin nga motori me djegie në emër të qëndrueshmërisë më të madhe mjedisore.

Midis tyre, Toyota synon të lançojë 10 modele të reja plotësisht elektrike me synimin për të shitur 1.5 milionë automjete në vit deri në vitin 2026, ndërsa Honda ka deklaruar se të gjitha makinat e reja do të kenë motorë elektrikë ose hidrogjen deri në vitin 2040.

Plani i Nissan vjen pak ditë pas vendimit të kryeministrit britanik, Rishi Sunak, për të shtyrë me pesë vjet propozimin për ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë, nga viti 2030 në 2035. Një vendim, i cili, sipas liderit konservatorit , do të na lejojë ende të arrijmë objektivin e emetimeve zero në vitin 2050, por “në një mënyrë më realiste”. Dhe vjen një ditë pas vendimit të Këshillit të Konkurrueshmërisë së BE-së për rregulloren Euro 7.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *