15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Paraja shkon tek paraja/ Fitimi i Raiffeisen në Shqipëri rritet me 17 për qind në tremujorin e parë

Pas fitimeve rekord që regjistruan vitin e kaluar, bankat në Shqipëri duket se po përjetojnë një tjetër vit të artë. Raiffeisen Bank International (RBI) tha të enjten se fitimi i saj pas tatimit në Shqipëri u rrit në 21 milionë euro (22.5 milionë dollarë) në tremujorin e parë të 2024, nga 18 milionë euro në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat neto nga interesi u rritën 27% nga viti në vit në 31 milionë euro, ndërsa të ardhurat neto nga tarifat dhe komisionet u rritën me 26% në 6 milionë euro, tha RBI në një raport financiar të ndërmjetëm.

Të ardhurat operative u rritën me 30% në vit në 38 milionë euro në periudhën janar-mars.

Raiffeisen Bank Albania ishte huadhënësi i tretë më i madh për sa i përket aktiveve midis 11 bankave shqiptare në tremujorin e katërt, sipas Shoqatës së Bankave Shqiptare.

RBI tha në janar se fitimi i saj pas tatimit nga operacionet në Shqipëri u rrit 90% në 60 milionë euro në 2023.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *