16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Prapaskenat e një sherri qeveritar

Në një mbledhje qeverie, personi që drejtonte mbledhjen fillon të sulmojë një anëtar/anëtare të kabinetit. Për të disatën herë në fakt, sepse këtë e ka bërë gjatë gjithë kohës.

Në qeverinë e Shqipërisë, autoriteti nuk buron për shkak të aftësive profesionale, postit apo integritet, por nga afërsia me 1-shin. Kush është më afër të parit, mund të sulmojë të tjerët, të uzurpojë kompetencat e tyre e madje t’i fyejë ata në mënyrë të përsëritur. Sepse qeveria e Shqipërisë kështu funksionon.

Megjithatë debati këtë radhë shkoi shumë larg. Personi i sulmuar në një moment reagoi duke thënë të vërtetën e tij. Dhe e vërteta ishte kjo.

“Unë e di arsyen e sulmeve. Po kërkon të lirosh postin tim për njerëzit me të cilët ndan momente.” Në fakt kjo është një fjali e zbukuruar pak. Sepse origjinalja ishte dhe më troç.

Mbledhja e qeverisë, vendi ku duhet të merren vendime të rëndësishme për fatet dhe të ardhmen e shqiptarëve degjeneroi në një sherr keshtu. Më pas nisi lufta e autoritetit me shkarkime dhe dorëheqje. Më pas për dorëheqjen nga shkarkimi dhe dorëheqjen nga dorëheqja.

Ky nuk është një skenar imagjinar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *