15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Presidenti polak do të propozojë që vendet e NATO-s të shpenzojnë me detyrim 3% të PBB-së për mbrojtjen

Presidenti i Polonisë do të propozojë gjatë një vizite në Shtetet e Bashkuara që anëtarët e NATO-s të shpenzojnë 3% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) për mbrojtjen, tha ai të hënën.
Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 e ka bërë mbrojtjen një prioritet kryesor për anëtarët e krahut lindor të NATO-s dhe Polonia po shpenzon rreth 4% të PBB-së për të rritur forcat e saj të armatosura këtë vit.

“Dua të propozoj… që vendet e NATO-s të vendosin së bashku që kërkesa e aleancës do të jetë të shpenzojnë jo 2%, por 3% të PBB-së për mbrojtjen dhe se ky do të jetë një kufi nën të cilin absolutisht nuk rekomandohet të shkohet. “- tha Andrzej Duda gjatë një takimi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Polonisë.

Duda dhe kryeministri Donald Tusk po udhëtojnë për në SHBA për të takuar Biden në Shtëpinë e Bardhë të martën, ndërsa Varshava kërkon përforcimin e krahut lindor të aleancës së mbrojtjes përballë luftës në Ukrainë, fqinjin e Polonisë.

Duda, duke folur para një takimi me qeverinë e Tusk dhe udhëheqësit e partisë, tha se dëshiron të propozojë ngritjen e pragut të shpenzimeve nga 2% në bisedimet me të gjithë anëtarët e NATO-s, përfshirë Sekretarin e Përgjithshëm Jens Stoltenberg të enjten.

“Askush nuk do të guxojë të sulmojë NATO-n e fortë, kombe të forta që do të jenë në gjendje të mbrojnë kufijtë e tyre”, tha Duda.

Propozimi vjen pasi Donald Trump, kandidati kryesor presidencial republikan i vitit 2024, ka thënë se i tha një aleati të NATO-s gjatë presidencës së tij se do të inkurajonte Rusinë “të bëjë çfarëdo dreqin që do” ndaj vendeve që nuk përmbushën detyrimet e aleancës për shpenzimet e mbrojtjes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *