15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Projektet e Kushner në Shqipëri/ Kongresmenët demokratë akuzojnë për korrupsion madhor

Kongresmeni demokrat i Kalifornisë ka akuzuar publikisht Jared Kushner për korrupsion të drejtepërdrejtë menjëherë pas publikimit të lajmeve për projektet turistike të Kushner në Shqipëri dhe Serbi.

Kushner, dhëndri i ish-presidentit Donald Trump, i cili ishte një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë në administratën Trump dhe punonte në politikat për Lindjen e Mesme, postoi fotografi të “imazheve të dizajnit të hershëm” për projektet e tij të reja të zhvillimit në Shqipëri dhe Serbi në platformën X të premten. Projektet e propozuara përfshijnë ndërtesa luksoze në brigjet e Shqipërisë dhe në Beograd, kryeqytetin e Serbisë.

“Ne jemi shumë të emocionuar”, tha Kushner për Neë York Times të premten. “Ne nuk i kemi finalizuar këto marrëveshje, kështu që ato mund të mos ndodhin, por ne kemi punuar shumë dhe jemi shumë afër.”

Marrëveshjet do të bëheshin përmes firmës së investimeve të Kushner, Affinity Partners, të cilën ai e themeloi pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë. Firma mori 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF). Megjithatë, kompania e tij i tha gazetës se ende nuk ka përcaktuar nëse për këto projekte do të përdoren fondet saudite.

Kushner i tha Times se ai ka punuar në marrëveshjet e reja me Richard Grenell, i cili shërbeu si ushtrues detyre i drejtorit të inteligjencës kombëtare në kabinetin e Trump nga shkurti 2020 deri në maj 2020. Megjithatë, dhëndri i ish-presidentit ka marrë reagime për marrëveshjet.

Kongresmeni Garcia shkroi në X të Premten: “Jared Kushner është kthyer në ndërmjetësimin e marrëveshjeve të mëdha me qeveritë e huaja sipas raporteve të reja sot. Ne kemi ekspozuar tashmë fondin e tij të investimeve prej 2 miliardë dollarësh me sauditët dhe ne po përpiqemi fort për të siguruar që kjo cështje të marrëvëmendjen e merituar. Ky është korrupsion i vërtetë”.

Neësëeek kontaktoi me Affinity Partners përmes formularit në internet dhe zyrës së Garcias përmes emailit për koment.

Ndërkohë, Robert ëeissman, president i Public Citizen, i cili gjurmonte marrëveshjet e biznesit që i konsideronte si konflikt interesi gjatë presidencës së Trump, i tha Times, “Në këtë pikë të ciklit zgjedhor Jared Kushner duhet të ngrijë çdo plan të ri investimi”.

Ai shtoi: “Ky plan i veçantë investimi duket se përfshin më të keqen e çdo tendence korruptive të administratës Trump dhe familjes Trump”.

Trump është kandidati i supozuar presidencial i GOP për vitin 2024 dhe ka të ngjarë të përballet me Presidentin Joe Biden, presidentin demokrat, përsëri në nëntor.

Kushner qortoi çdo sugjerim se ai po merrte një trajtim të veçantë për shkak të lidhjeve të tij qeveritare, duke thënë për Times, “Askush nuk po më ‘më jep’ marrëveshje”.

Ai tha se marrëveshjet e tij nuk janë në asnjë mënyrë të lidhura me Trump dhe se ai nuk po planifikonte të kthehej në qeveri nëse Trump fiton presidencën në nëntor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *