19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Projekti Rainbow/ Rama u shton dhe një kat çunave të APEX-it në Bllok

Këshilli Kombëtar i Territorit ka ndryshuar lejen e ndërtimit për kullën Rainbow në Bllok që ndryshe njihet dhe me emrin “Blloku”. Kulla e cila është ndërtuar nga kompania Invest Society sipas lejes së parë të ndërtimit ishte parashikuar me 7 kate, plus një sipërfaqe të vogël ndërtimi në katin e tetë.

Por në mbledhjen e datës 29 maj të këtij viti, KKT ka miratuar ndryshimin e lejes duke e bërë atë me 8 kate të plota. Sipas dokumentave të prezantuara në Këshillin e Territorit përmes këtij ndryshimi kompania përfiton dhe 760 metra katrorë të tjera ndërtim.

Duke patur parasysh çmimet në zonën e Bllokut bëhet fjalë për një biznes rreth 3 milionë euro.

Rainbow

Ndërtesa Rainbow gjendet në kryqëzimin e rrugëve Pjetër Bogdani në veri dhe Vaso Pasho në perëndim, në zemër të Bllokut, ngjitur me bankën Credins. Ajo është projektuar nga arkitekti italian Stefano Boeri.

Kompania ndërtuese e kësaj kulle është Invest Society, që zotërohet nga Dajlan Avdia me 80 për qind dhe Glendi Abdi me 20 për qind.

Invest Society është e njëjta kompani që po ndërton kullat ngjitur me Sahatin e Tiranës, në sheshin Skënderbej. Më parë, pronarët e saj janë njohur ndryshe si pronarët e kompanisë së lojrave të fatit, APEX.  

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *