12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Protestat e fermerëve europianë shkundin Brukselin

Fermerët e BE-së, të nxitur nga e djathta ekstreme, kanë filluar të shpërndajnë baltë jashtë ndërtesave qeveritare, duke bllokuar rrugët dhe duke krijuar probleme të shumta ndërsa Brukseli lufton për të mbajtur sektorin e bujqësisë në bord me tranzicionin e tij të gjelbër.

Në një përpjekje për të qetësuar fermerët dhe për të neutralizuar një çështje të nxehtë të fushatës përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian të qershorit, Ursula von der Leyen hapi “dialog strategjik” me 27 delegatë nga grupet bujqësore, OJQ-të dhe institucionet financiare të enjten.

“Ne të gjithë kemi të njëjtën ndjenjë urgjence që gjërat duhet të përmirësohen, se ne duhet të gjejmë një rrugë të re përpara dhe zgjidhje të përbashkëta dhe të qëndrueshme për problemet për të cilat ju jeni shumë të vetëdijshëm”, tha presidentja e Komisionit Evropian.

Protestat janë kryesisht të nxitura nga pakënaqësia me politikëbërësit të cilët kanë prioritet uljen e emetimeve të karbonit dhe ruajtjen e biodiversitetit në vend të furnizimit të konsumatorëve me ushqime të prodhuara në shtëpi.

Fermerët janë veçanërisht të zemëruar me strategjinë e bllokut “nga ferma në pirun” dhe rregulloret e tjera që ata thonë se dëmtojnë konkurrencën e tyre ndaj importeve, edhe pse luftojnë me inflacionin dhe motin më ekstrem.

“Ne nuk kemi shumë besim,” tha Ana Mahe nga Aleanca e Fermerëve Irlandë, në një protestë jashtë parlamentit të BE-së në Bruksel të mërkurën. Demonstrata u organizua nga MCC Brussels, një institut kërkimor i mbështetur nga kryeministri hungarez euroskeptik Viktor Orbán dhe i kryesuar nga drejtori i tij politik Balazs Orbán. “Ne jemi këtu për të krijuar një koalicion fermerësh në Evropë,” tha Mahe.

Protesta të dhunshme
Përleshjet më të dhunshme kanë ndodhur në Francë, ku fermerët kanë bllokuar autostradat, duke shkaktuar një aksident vdekjeprurës dhe një grup radikal i prodhuesve të verës kanë vendosur një bombë jashtë një ndërtese të qeverisë rajonale në qytetin jugor të Carcassonne.

Përpjekjet e qeverisë gjermane për të hequr subvencionin e naftës për fermerët, një dekret për të shkatërruar kopetë e bagëtive në Irlandë dhe një fluks i drithit ukrainas në vendet fqinje të BE-së ka zemëruar më tej sektorin.

Bujqësia kontribuoi me 1.4 për qind në produktin e brendshëm bruto të BE-së në vitin 2022, sipas komisionit, por ajo punëson rreth 8.7 milionë njerëz, shumë prej të cilëve janë në Evropën Lindore dhe Jugore.

Politika e Përbashkët Bujqësore e BE-së prej 387 miliardë eurosh, një kuadër subvencionesh për fermerët, përbën rreth një të tretën e buxhetit të përbashkët të bllokut 2021-2027.

Claus Hochrein, një fermer nga Eisenheim në Bavari, tha se shkurtimi i subvencioneve ishte pika e fundit, por burokracia në rritje ishte gjithashtu një problem, siç janë rregullat më të ashpra të BE-së për përdorimin e plehrave dhe pesticideve. “Në vitet e fundit qeveria ka biseduar me OJQ-të, ata kanë biseduar me njëri-tjetrin, mbi kokat tona dhe kurrë me ne – dhe kjo duhet të ndryshojë.”

Guillaume Dumoulin, i cili drejton një fermë kërpi organik në Deux-Sevres në Francën lindore, tha se bujqësia ishte “një biznes i rrezikshëm në të cilin është e vështirë të bësh një jetesë të parashikueshme”. “Nuk jemi më të garantuar që të korrat të blihen me një çmim të qëndrueshëm që na lejon të mbulojmë kostot e prodhimit,” tha ai.

Megjithatë, ekziston një tjetër rrymë e fshehtë: politikanët liberalë dhe të majtë kanë frikë se grupet rurale po radikalizohen nga partitë e ekstremit të djathtë dhe grupet euroskeptike të përgatitura për të kapur çdo kauzë si një mënyrë për të depërtuar në politikën kryesore përpara zgjedhjeve të BE-së në qershor.

Politika në mes

Në Poloni, protestat e nxitura nga vërshimi i grurit ukrainas janë kapur nga partia e ekstremit të djathtë Konfederatë, e cila po kërkon të rikthehet këtë vit në zgjedhjet lokale dhe BE, pasi dështoi në votën e tetorit për parlamentin kombëtar.

Udhëheqësit e Konfederatës kanë udhëtuar në disa raste në zonat kufitare për të treguar mbështetjen e tyre për votuesit ruralë dhe për të dënuar BE-në për të qenë shumë bujare ndaj Ukrainës dhe shumë e ashpër ndaj bizneseve polake.

Protesta e Brukselit u ndoq gjithashtu nga politikania franceze Marion Maréchal-Le Pen, mbesa e Marine Le Pen, nga deputetët e partisë së djathtë të ekstremit Rassemblement National dhe të djathtë të Parlamentit Evropian.

Edwige Diaz, një deputete nga RN në parlamentin francez nga rajoni Gironde i Francës jugperëndimore, tha se mesazhi i tyre për mbrojtjen e fermerëve nga teprimet e rregulloreve të Brukselit dhe globalizimi i shfrenuar po godiste në shtëpi.

“Ne duam të anulojmë strategjinë e BE-së nga ferma në pirun, e cila do të ulte në mënyrë drastike rendimentet e fermave në emër të ruajtjes së natyrës dhe planetit, por megjithatë do të na bëjë më të varur nga importet që nuk respektojnë asnjë rregull të tillë,” tha ajo. “Fermerët do të kenë pak shpresë që gjërat të ndryshojnë nëse ata në qeveri nuk zëvendësohen.”

Një sondazh i publikuar nga instituti i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë këtë javë tregoi se grupi i ekstremit të djathtë për Identitet dhe Demokraci (ID), i cili përfshin partinë RN dhe Alternativa për Gjermaninë, mund të shkojë nga i pesti në i treti më i madh në Parlamentin e BE-së këtë vit.

Mahe tha se Aleanca e Fermerëve Irlanda ishte regjistruar për të kandiduar si parti politike në Irlandë dhe në zgjedhjet e BE-së, sepse fermerët mendonin se politika kryesore nuk i përfaqësonte ata.

Dickens Bart, një fermer qumështi dhe president i Forcës së Mbrojtjes së Fermerëve në Belgjikë, tha se protestat mund të bëhen më të dhunshme me afrimin e zgjedhjeve. Politikanët “nuk bëjnë asgjë dhe duket sikur nuk duan të dëgjojnë. Kështu që ne duhet të bëjmë diçka. . . ne nuk kemi asgjë për të humbur. Dhe kjo është e rrezikshme. Njeriu që nuk ka asgjë për të humbur.”

Në një mbledhje të ministrave të bujqësisë të BE-së të martën, disa akuzuan komisionin se ishte shumë i ngadalshëm për të vepruar pasi një dialog me fermerët u njoftua në fjalimin vjetor të politikave të Von der Leyen në shtator.

Ministri holandez i bujqësisë Piet Adema, partia e të cilit Unioni i Krishterë vuajti në zgjedhjet holandeze në favor të lëvizjes fillestare të fermerëve BBB dhe flamurit të ekstremit të djathtë Geert ëilders nëntorin e kaluar, tha: “Gjëja më e rëndësishme është përfshirja dhe afrimi i fermerëve. Nuk duhet të flasim vetëm për fermerët. Ne duhet të flasim me ta.”

Bram Van Hecke, një fermer belg që planifikon të kandidojë në zgjedhjet e BE-së, tha se lufta e fermerëve nuk ishte kundër asaj që duhej për të kundërshtuar ndryshimet klimatike, por kundër legjislacionit nga lart-poshtë.

“Qeveria është e ashpër duke thënë se këto janë rregullat, tregu është i ashpër dhe ju jeni në mes dhe se presioni është rritur në një nivel shumë të lartë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *