25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Pse Shqipëria është kthyer në një destinacion kaq popullor turistik për familjet?

Plazhe mahnitëse, një bollëk aktivitetesh emocionuese në natyrë dhe vendasit më miqësorë – kjo është arsyeja pse Shqipëria po bëhet në heshtje një nga destinacionet më të mira të Evropës për pushime familjare, shkruan Emily-Ann Elliott.

Emily-Ann Elliott, NZ Herald

Ndërsa fëmija im 18-muajsh u çlirua nga duart e mia dhe u largua i sigurt në korridorin e avionit përpara fluturimit tonë për në Shqipëri, unë qesha për vështrimet e shqetësuara të pasagjerëve të tjerë. Shpesh, kur udhëtoj me dy fëmijët e mi të vegjël, përfundoj duke e lidhur veten në nyje me dëshirën time për të mos i shqetësuar të tjerët.

Në vend të kësaj, u befasova kur e pashë atë të përshëndetur nga buzëqeshjet e panumërta dhe përkëdheljet. Një zonjë e moshuar e veshur tërësisht me të zeza më dha një buzëqeshje pothuajse pa dhëmbë sa ajo e vogëlushit tim dhe qeshi ndërsa u kthye për ta parë atë duke kaluar. Ky ishte fillimi i lidhjes së dashurisë së familjes sime me Shqipërinë, me të vërtetë një nga vendet më miqësore me familjen ku kemi udhëtuar ndonjëherë.

Sapo jemi kthyer nga një vizitë e dytë ku fëmijëve të mi, tani 3 dhe 6 vjeç, iu gatuan pjesë të veçanta të petullës (një mëngjes tradicional me brumë të skuqur) nga pronarët e bujtinave, iu prezantuan qentë, macet dhe dhitë e familjes dhe u pritën me krahë hapur në një nga restorantet më të mira të vendit.

“Shqiptarët i vlerësojnë fëmijët mbi të gjitha. Do t’i gjeni fëmijët tuaj që marrin trajtim VIP kudo që të shkoni, “thotë Emma Heywood, pronarja e Undiscovered Balkans, e cila sapo ka nisur një pushim të dytë me aktivitet familjar në Shqipëri, pasi ka parë kërkesë në rritje për këtë lloj udhëtimi. “Këtë vit, ne kemi parë një numër rekord kërkesash dhe rezervimesh nga familjet e etura për të eksploruar Shqipërinë dhe më gjerë në Ballkan.”

E vendosur mjeshtërisht mes pikave të nxehta turistike të Greqisë dhe Malit të Zi, Shqipëria po kalon më në fund momentin e saj tw shndritshwm. Pas viteve të kaluara të mbyllura për pjesën tjetër të botës nën diktaturën e Enver Hoxhës, ajo po hedh poshtë imazhin e saj të dikurshëm komunist dhe po shfaqet si e dashura e re e Ballkanit. Viti i kaluar ishte viti më i ngarkuar i turizmit në Shqipëri deri më sot, me më shumë se 10 milionë vizitorë ndërkombëtarë. Megjithatë, ndërkohë që më parë ishte tërheqja e udhëtarëve dhe çifteve, tani po rritet në popullaritet me familjet dhe është e lehtë të kuptohet pse.

Nga fshati përrallor i Thethit në Alpet Shqiptare në veri deri te ishujt e përsosur të Ksamilit në jug, ai është një shesh lojrash si për fëmijë ashtu edhe për të rritur.

Lart në alpe, të njohura edhe si Bjeshkët e Nemuna, ne thithëm gllënjka të mëdha ajri aq të freskët sa mund ta ndjej ende skajin e tij të akullt. Të dizenjuara për praktike për t’i bërë ballë reshjeve të dendura të borës së dimrit, kabinat me çati prej druri në të cilat qëndruam dukeshin si diçka nga një libër tregimesh. Natën i fusnim fëmijët tanë nën batanije të rënda leshi dhe kënaqeshim me eksitimin e tyre të nesërmen në mëngjes, ndërsa ata tërhiqnin perden e kuqe të modeluar për të zbuluar malet e mbuluara me borë.

Vlora Polia, e cila prej 15 vitesh drejton bujtinë Bujtina Polia në Theth, thotë: “Në të kaluarën vinin për vizitë kryesisht beqarë apo çifte. Por gjatë viteve të fundit, më shumë familje kanë filluar të vijnë.”

Më vonë atë ditë ne ecëm në lagunën e Syrit të Kaltër, duke pyetur veten me zë të lartë nëse po ndërhynim në një set filmi teksa hodhëm shikimin tonë të parë të pishinës së pamundshme blu në ngjyrë blu, përpara se të bërtisnim nga kënaqësia ndërsa uji i ftohtë i shijshëm lau këmbët tona.

Është kjo përzierje unike e bukurisë mahnitëse natyrore, e kombinuar me një ndikim historik të pasur dhe ndërthurje të ilirëve, romakëve, bizantinëve dhe osmanëve, për të përmendur vetëm disa, që e bën kaq të lehtë t’i mbash të gjithë të lumtur në Shqipëri.

Qytetet e lashta të Beratit, Gjirokastrës dhe Krujës janë mjaft kompakte për t’u eksploruar brenda një dite, duke siguruar rrënojat e kështjellës për t’u kapur dhe gjëra të çuditshme si një avion i braktisur i Forcave Ajrore të SHBA në territorin e Kalasë së Gjirokastrës.

Edhe kryeqyteti i Shqipërisë Tirana pasqyron ndjenjën e gjallë të një vendi në prag të ndryshimit. Shumë prej ndërtesave të saj ish-komuniste gri janë pikturuar me murale të mëdha. Adoleshentët aktivë që kërkojnë përmbajtje të denjë për TikTok do të zhgënjehen për zgjedhje duke pasur parasysh një mori aktivitetesh të mbushura me adrenalinë që ofrohen, nga hipja me vozitje në liqenin e Shkodrës deri tek rafting në ujërat e bardha në kanionin e Osumit dhe ski jet në plazhet e rivierës.

Për vizitorët më të rinj, çdo ditë ndihet si një aventurë. Nga eksplorimi i qosheve të fshehura të zonës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s të Butrintit, rrënojat e lashta të rrethuara nga pyjet dhe kënetat, te një udhëtim me varkë në liqenin e Komanit të rrethuar nga male të larta gri në të dyja anët. Madje ekziston mundësia për të bërë maskën e tyre në Fabrikën e Maskave të Venecias në Shkodër, prodhuesi më i madh në botë i maskave për karnavalin vjetor të Venecias.

Sa për prindërit, ne mund të shijojmë ndjenjën e vetëkënaqësisë së gozhdimit të festës sonë familjare për një fraksion të kostos së rivalëve të tjerë më të njohur përgjatë rivierës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *