12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Lajme nga vendi

Punishtja në Shkodër që prodhon maskat e karnevaleve të Venecias

Mjeshtëria shqiptare në prodhimin e maksave të karnevaleve ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtarë, ndërsa në Venecia mbahen karnevalet e këtij viti.

AFP i ka kushtuar një reportazh punishtes së maskave veneciane në Shkodër, ‘Venice Art Mask Factory’, ku çdo vit prodhohen më shumë se 20 mijë maska.

Pjesa më e madhe e këtyre maskave që punohen me dorë shkojnë përmes detit Adriatik në Venecia, ku këtë vit karnevalet i kushtohen eksploruesit Marko Polo, me rastin e 700 vjetorit të ndarjes nga jeta, që konsiderohet si një prej banorëve më ikonikë të Venecias.

“Me pupla, dantella dhe kristale Swarovski, maskat veneciane këtë vit janë bërë për të tërhequr të gjithë sytë falë elegancës së tyre shkëlqyese”, tha për AFP Edmond Angoni, pronari dhe artisti kryesor që qendron pas Fabrikës së Maskave të Artit të Venecias.

Angoni zotëron gjithashtu 8 dyqane në Venecia ku krijimet e tij — kostume, maska ​​të praruara dhe fustane luksoze — shiten deri në 5,000 euro secila.

Ndër artikujt më të njohur këtë vit janë maskat e mëdha të kafshëve të frymëzuara nga veprat e piktorit austriak Gustav Klimt.

Çdo model i ri fillimisht skalitet në argjilë, e më pas lëmohet me shtresa letre.

Që nga hapja e dyerve të saj në 1997, studioja e Angonit ka prodhuar qindra mijëra maska, përfshirë ato të veshura në thrillerin erotik të Stanley Kubrick “Eyes Wide Shut”, me aktorë Nicole Kidman dhe Tom Cruise.

Shkodra ka një traditë të hershme të organizimit të karnevaleve, që dikur emërtoheshin si “Festa e Surretërve”. Organizimet e kësaj feste me maska datojnë në Shkodër që prej vitit 1860.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *