19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Qeveria ble dy helikopterë amerikanë BlackHawk

Dy helikopterë amerikanë BlackHawk do të shtohen në arsenalin e Forcave të Armatosura në fund të këtij muaji.

Njoftimin e ka bërë Ministria e Mbrojtjes, sipas së cilës ky është një investim i madh dhe hap i rëndësishëm që do të na japë fuqinë dhe përkushtimin e nevojshëm për të përmbushur misionet taktike dhe operacionet e emergjencave me më shumë efikasitet dhe siguri.

“Ky lajm i shumëpritur në këtë fillimvit, në bashkëpunim me partnerin dhe aleatin tonë strategjik SHBA është një shenjë e qartë se vendi ynë po investon në forcën dhe sigurinë e tij, duke e bërë Shqipërinë një vend më të sigurt dhe të përgatitur për sfidat e ardhshme.” thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes. 

Black Hawk është një helikopter me ngritje mesatare i projektuar dhe prodhuar nga Sikorsky Aircraft Corporation, një degë e Lockheed Martin. Helikopteri është emëruar pas liderit amerikan të luftës Black Hawk dhe u fut për herë të parë në shërbim me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara në 1979.

Black Hawk është një helikopter i gjithanshëm me një sërë aftësish me shumë role. Ai është krijuar për të transportuar trupa dhe furnizime, për të kryer operacione sulmi ajror, për të kryer misione evakuimi mjekësor, për të ofruar mbështetje të afërt ajrore dhe për të kryer misione të tjera të specializuara. Helikopteri mund të operojë në kushte dhe mjedise të ndryshme, duke përfshirë lartësitë e larta, temperaturat e nxehta dhe kushtet e pafavorshme të motit.

Kostoja

Qeveria nuk e ka bërë publike faturën e blerjes së dy helikopterëve. Por kostoja e një helikopteri Blackhawk ndryshon në varësi të modelit dhe konfigurimit specifik të kërkuar për misionin e synuar. Modeli UH-60A, për shembull, ishte me çmim rreth 17 milionë dollarë në 2010, ndërsa modeli më i ri UH-60M u vlerësua të kushtonte rreth 22 milionë dollarë në 2017.

Megjithatë, çmimi i një Blackhawk mund të rritet ndjeshëm kur personalizohet me veçori dhe pajisje shtesë. Për shembull, një variant HH-60G Pave Hawk i pajisur plotësisht i përdorur nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara mund të kushtojë mbi 40 milionë dollarë. Vlen të përmendet se këto çmime janë për helikopterët krejt të rinj dhe kostoja e një Blackhawk të përdorur do të ndryshojë në varësi të faktorëve të tillë si mosha, gjendja dhe orët e fluturimit. Për më tepër, kostot shtesë mund të lidhen me mirëmbajtjen, funksionimin dhe trajnimin për pilotët dhe ekuipazhin. Në përgjithësi, kostoja e një helikopteri Blackhawk mund të variojë nga dhjetëra miliona në mbi 40 milion dollarë, në varësi të modelit dhe konfigurimit specifik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *