15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Raiffeisen trefishon fitimet në Rusi

Raiffeisen Bank International e Austrisë, një nga bankat europiane më të ekspozuara ndaj Rusisë, tha të premten se fitimi i saj në vend u trefishua në tremujorin e parë, pjesërisht për shkak të të ardhurave më të larta nga interesi.

Banka Qendrore Evropiane i ka bërë presion RBI-së që të zbusë biznesin e saj shumë fitimprurës rus, kanë thënë burime për Reuters, dhe banka austriake thotë se ka punuar për një zgjidhje.

“Grupi do të vazhdojë të vlerësojë transaksionet e mundshme që do të rezultonin në shitjen ose ndarjen e Raiffeisenbank Rusi,” tha Raiffeisen teksa publikoi fitime më të mira se sa pritej.

Johann Strobl, shefi ekzekutiv i bankës, u tha analistëve se ai po punonte “me angazhim të plotë” për të dy opsionet dhe nuk mund të thoshte se cila alternativë do të favorizohej.

Në Rusi, fitimi pas tatimit në tremujorin e parë ishte 301 milionë euro, nga 96 milionë euro një vit më parë.

Të ardhurat më të larta nga interesi erdhën pavarësisht një rënie prej 24% të vëllimit të kredisë, tha RBI. Rubla më e fortë ndihmoi gjithashtu në rritjen e të ardhurave.

Në përgjithësi, biznesi rus gjeneroi më shumë se 40% të RBI-ve në tremujor. Vitin e kaluar, ai gjeneroi më shumë se gjysmën.

RBI ka studiuar opsionet strategjike për biznesin që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar, por ka paralajmëruar se përpjekja e saj mund të marrë pak kohë.

Aksionet e RBI ishin 2.2% më të larta gjatë tregtimit të mesditës.

Banka austriake ka operuar në Rusi që nga rënia e Bashkimit Sovjetik dhe është banka e 10-të më e madhe e Rusisë për nga aktivet.

Edhe pse biznesi i saj atje ka kontribuar ndjeshëm në fitimin e grupit, për shkak të sanksioneve ajo që fiton në Rusi mbetet me filialin e saj atje.

Numri i stafit të Raiffeisen në Rusi u rrit në tremujorin me 2.3% në 9890, ndërsa klientët ranë 13% në 3.2 milionë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *