1 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Reuters: Turistët italianë vërshojnë në Shqipëri si një nxitje kyçe për ekonominë

Nga Reuters

Një kamerier në një restorant shqiptar në qytetin turistik bregdetar të Sarandës u kërkoi falje klientëve të sapoardhur që nuk i kishte mbetur asgjë në menu.

“Italianët kanë ngrënë gjithçka, sepse Italia po na pushton sërish, këtë herë për mirë”, tha kamerieri duke i bërë dhjetëra mijëra turistëve italianë që kanë vizituar Sarandën, një qytet në jug të vendit, pranë kufirit grek.

Disa kujtojnë pushtimin e Shqipërisë nga regjimi fashist i Italisë nën Musolinin për disa vite gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Megjithatë, tetë dekada më vonë, italianët përbëjnë një pjesë të madhe të një tregtie turistike në rritje dhe gjithnjë e më fitimprurëse që përbënte 20% të PBB-së vitin e kaluar në një vend ballkanik, i cili vazhdon të mbetet i nënzhvilluar. Kjo shifër ka të ngjarë të rritet në vitin 2023, tha ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro.

Italianët mbërrijnë me fluturime, që shpesh i kapin në ofertë ose me traget, nga 80 km larg përtej detit Adriatik. Ata dhe evropianët e tjerë janë joshur të vizitojnë Shqipërinë nga plazhet e pacenuara me rërë, peizazhet skenike dhe çmimet shumë më të lira se në destinacionet e tjera më të pasura të pushimeve mesdhetare si Italia dhe Franca.

“Për vite me radhë kemi dëgjuar shumë për Shqipërinë – plazhe të mira dhe gjithashtu pa dyshim çmimet e lira, dhe këtë vit me miq të tjerë vendosëm të organizonim një udhëtim këtu”, tha turistja italiane Daniela Cudini.

“Për momentin këtu mund të themi se 80 për qind mund të jenë të huaj dhe pjesa tjetër janë shqiptarë”, tha Aurora Marku, menaxhere e një plazhi të vogël me rërë të bardhë në afërsi të Sarandës, ndërsa rregullonte shezlonget e plazhit për dy grupe turistësh italianë.

Të dhënat tregojnë se numri i turistëve u rrit me 25% këtë korrik krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2022. Në shtatë muajt e parë të 2023, më shumë se 5.1 milionë të huaj – përfshirë mbi 430,000 italianë, 50 për qind më shumë se vitin e kaluar – vizituan Shqipërinë krahasuar me 3.9 milionë në të gjithë vitin e kaluar.

“Shqipëria po punon që të ketë turistë cilësorë,” i tha Kumbaro Reuters nga zyra e saj në kryeqytetin Tiranë. “Ne nuk kemi nevojë për miliona e miliona turistë që nuk shpenzojnë, që qëndrojnë për një periudhë të shkurtër kohe dhe thjesht vijnë e ikin.”

Quentin Billon, CEO francez i operatorit turistik lokal Breathe in Travel, tha se turistët e huaj tërhiqeshin jo vetëm nga bregdeti, por edhe nga zbulimi i një kufiri të ri.

“Për ta është si të zbulojnë një tokë të re që është vërtet e panjohur, e cila ishte e bllokuar dhe e mbyllur për shumë e shumë vite,” tha ai, “dhe tani është mjaft e hapur për turizmin, po lulëzon.”

Për gati 50 vjet Shqipëria ishte pothuajse në izolim total nën diktatorin komunist Enver Hoxha, gjatë të cilit askush nuk mund të largohej nga vendi dhe turistët e huaj u ndaluan.

Mes dhjetëra mijëra italianëve që pushuan në Shqipëri në korrik ishte edhe kryeministrja Giorgia Meloni.

Madje, ajo pagoi faturën e një grupi bashkatdhetarësh të saj që u larguan nga një restorant pa paguar ushqimet e tyre, një lëvizje e mirëpritur në Sarandë me një pronar restoranti duke thënë: “Tani ne e dimë ku të ankohemi – kemi Giorgia”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *