30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore

Ryanair sulmon ashpër Von der Leyenin/ Mbro pasagjerët ose jep dorëheqjen

Ryanair i bëri thirrje Presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, që të ndërmarrë veprime urgjente për të mbrojtur fluturimet dhe lirinë e lëvizjes së qytetarëve të BE-së gjatë grevës franceze të punonjësve të kontrollit ajror, e cila po zhvillohet të hënën, 20 nëntor.

Deri më tani në vitin 2023, ka pasur 65 ditë greva të punonjësve të trafikut ajror në Europë (mbi 13 herë më shumë se në vitin 2022) duke detyruar linjat ajrore të anulojnë mijëra fluturime të BE-së nga Gjermania, Spanja, Italia, Irlanda dhe Britania e Madhe dhe Franca. Kjo është e padrejtë.

Një zëdhënës i Ryanair tha: “Është plotësisht e papranueshme që ka pasur 65 ditë greva këtë vit (13 herë më shumë se në të gjithë vitin 2022) të cilat kanë shkaktuar anulimin e mijëra fluturimeve në një njoftim të shkurtër, duke ndërprerë padrejtësisht udhëtimin e pasagjerëve të BE-së. Pavarësisht thirrjeve të përsëritura ndaj Ursula von der Leyen për të mbrojtur pasagjerët dhe fluturimet gjatë këtyre grevave, ajo nuk ka arritur të ndërmarrë asnjë veprim për ta bërë këtë.

Si rezultat, edhe më shumë pasagjerëve do t’u anulohen fluturimet e tyre me një njoftim të shkurtër për shkak të kësaj greve franceze, pavarësisht se nuk kanë fluturuar as për në/nga Franca. Kjo për shkak se Franca përdor padrejtësisht Ligjet e Shërbimit Minimal për të mbrojtur fluturimet franceze ndërsa detyron anulimin e fluturimeve nga Gjermania, Spanja, Italia, Irlanda dhe Mbretëria e Bashkuar. Ne nuk kemi asnjë problem që sindikatat franceze të ushtrojnë të drejtën e tyre për grevë, por Komisioni i BE-së duhet të insistojë që anulimet për shkak të grevave të ATC-së franceze t’u caktohen fluturimeve franceze, jo atyre që fluturojnë mbi Francën në rrugën për në një destinacion tjetër të palidhur me BE-në.

Pasagjerët e BE-së janë të sëmurë dhe të lodhur duke vuajtur nga anulimet e panevojshme të fluturimeve gjatë grevave, siç dëshmohet nga 2 milionë nënshkrimet e pasagjerëve të BE-së në Peticionin tonë “Protect Passengers – Keep EU Skies Open” peticion që i bën thirrje Ursula von der Leyen të mbrojë fluturimet dhe të mbajë qiellin e BE-së të hapur gjatë grevave. Nuk ka asnjë justifikim për pasagjerët e BE-së që nuk fluturojnë për në/nga shteti anëtar i prekur për të mbajtur barrën që nuk ka lidhje me ta dhe Ursula von der Leyen duhet t’i japë fund menjëherë kësaj ose t’u përgjigjet 2 milion pasagjerëve që ajo nuk arriti t’i mbronte dot duke i ofruar dorëheqjen e saj,” tha zëdhënësi i Ryanair.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *