12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Sërish telashe për Boeing 737 Max, nën hetim për probleme me timonin

Hetuesit amerikanë po hetojnë një tjetër incident që përfshin aeroplanin Boeing 737 Max: një rast në të cilin sistemi i timonit të aeroplanit ka keqfunksionuar ndërsa pilotët po ulnin.

Pilotët e një United Airlines 737 Max 8 thanë se pedalet që kontrollonin timonin, një pajisje kyçe për drejtimin e aeroplanit, u bllokuan gjatë uljes në Aeroportin Ndërkombëtar të Newark Liberty më 6 shkurt: Ata thanë se Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA (NTSB) në një paraprak raport të enjten.

Incidenti është e fundit që përfshin aeroplanin më të shitur të Boeing, i cili në vitin 2019 u ndal në mbarë botën pas dy aksidenteve vdekjeprurëse që lanë 346 të vdekur. Në fillim të këtij viti, një panel që mbulonte një derë të papërdorur në një 737 Max 9 u hap gjatë fluturimit, me sa duket sepse nuk ishte siguruar siç duhet gjatë montimit përfundimtar, sipas gjetjeve paraprake nga NTSB.

Modelet e mëparshme 737 kishin pësuar dy përplasje fatale në vitet 1990, të cilat vranë 157 njerëz, për shkak të një defekti në sistemin e timonit, tha NTSN. Kompania u detyrua të ridizajnonte timonin dhe problemi nuk ka ndodhur më që atëherë. Ndërsa është e paqartë nëse kjo lidhet me incidentin e Newark, Boeing rekomandoi inspektimin e avionëve Max vitin e kaluar për të kërkuar bulona të lira në sistemin e kontrollit të timonit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *