30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore

SHBA, shpërthen fluska e zyrave

Çmimet e zyrave në SHBA janë drejt një përplasjeje të fortë dhe tregu komercial i pasurive të paluajtshme do të përballet me të paktën nëntë muaj të tjerë rënie, sipas sondazhit të fundit të Bloomberg Markets Live Pulse.

Rreth dy të tretat e 919 të anketuarve të anketuar nga Bloomberg besojnë se tregu i zyrave në SHBA do të rimëkëmbet vetëm pas një kolapsi të rëndë. Një shumicë edhe më e madhe thotë se çmimet e pasurive të paluajtshme komerciale në SHBA nuk do të arrijnë fundin deri në gjysmën e dytë të vitit 2024 ose më vonë.

Ky është një lajm i keq për borxhin 1.5 trilion dollarë që bankat kanë dhënë për blerjen e pasurive të paluajtshme komerciale, i cili sipas Morgan Stanley duhet të paguhet para fundit të vitit 2025. Rifinancimi i tij nuk do të jetë i lehtë, veçanërisht për 25% të pronave komerciale që janë ndërtesat e zyrave. Një indeks i çmimeve të pronave komerciale në Green Street ka rënë tashmë 16% nga kulmi i tij në mars 2022.

Vlerat e pronave komerciale po goditen rëndë nga fushata shtrënguese agresive e Rezervës Federale, e cila ngre një kosto kryesore të posedimit të pronës – shpenzimet e financimit.

Përveç normave të larta të interesit, zyrat po luftojnë me qiramarrësit që shkurtojnë stafin ose largohen, duke punuar nga shtëpia. Kjo tendencë nisi pasi shpërthimit të pandemisë dhe tashmë shumë prej atyre që u larguan nga zyrat për të punuar nga shtëpia nuk janë kthyer më. Rreth 20% e të anketuarve thanë se u larguan më shumë nga zyra e tyre gjatë pandemisë dhe vetëm 3% janë penduar për këtë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *