19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Shefi i JPMorgan parashikon se IA do të shkurtojë javën e punës në 3.5 ditë

Jamie Dimon tha se inteligjenca artificiale tashmë po përdoret nga mijëra punonjës në bankën e tij dhe ka të ngjarë të bëjë përmirësime dramatike në cilësinë e jetës së punëtorëve, edhe nëse eliminon disa vende pune.

“Fëmijët tuaj do të jetojnë deri në 100 vjeç dhe nuk do të kenë kancer për shkak të teknologjisë”, tha Dimon në një intervistë në Bloomberg TV të hënën. “Dhe fjalë për fjalë ata ndoshta do të punojnë tre ditë e gjysmë në javë.”

Dimon, i cili e ka quajtur Inteligjencën Artificiale “kritike për suksesin e ardhshëm të kompanisë sonë”, tha më parë se teknologjia mund të përdoret për të ndihmuar firmën të zhvillojë produkte të reja, të nxisë angazhimin e klientëve, të përmirësojë produktivitetin dhe të përmirësojë menaxhimin e rrezikut.

Firma me bazë në Nju Jork reklamoi për më shumë se 3,500 vende të reja pune të lidhura me Inteligjencën Artificiale midis shkurtit dhe prillit, sipas të dhënave nga konsulenca Evident, dhe Dimon i kushtoi një pjesë të tërë IA në letrën e tij drejtuar aksionerëve këtë vit, duke quajtur përpjekjet e JPMorgan, “një domosdoshmëri absolute”.

Edhe me të mirat e ofruara nga Inteligjenca Artificiale, teknologjia paraqet rreziqe, tha Dimon.

“Teknologjia ka bërë gjëra të pabesueshme për njerëzimin, por, e dini, aeroplanët rrëzohen, farmaceutikët keqpërdoren – ka edhe negative”, tha ai. “Ky, negativi më i madh për mendimin tim është Inteligjenca Artificiale të përdoret nga njerëz të këqij për të bërë gjëra të këqija.”

CEO tha se IA mund të zëvendësojë disa vende pune, por kjo ka qenë gjithmonë rasti me teknologjinë e re.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *