12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shkarkohet drejtoresha e QSUT, Albana Fico

Qendra Spitalore Universitare (QSUT) ka ndryshuar drejtuesen Albana Fico, e cila e mbante këtë post nga dhjetori i 2021.

Largimi i saj vjen në kohën kur QSUT është përfshirë nga zjarri në urgjencën e re.

Opozita ka akuzuar Ficon për skandalin, kurse deputetët e PD nuk u lejuan të hetojnë më tej këtë ngjarje të rëndë.

Kreu i opozitës, Sali Berisha, tha se Edi Rama e mori në mbrojtje Ficon, pasi kjo e fundit është motra e ish-partneres së tij.

Ajo u emërua në krye të QSUT pas largimit nga drejtimi të Enkelejd Jotit.

Fico e mori këtë post pas drejtimit të ISHP dhe Komitetit të Ekspertëve. Ajo u akuzua për keqmenaxhim të pandemisë.

Ndërkohë, nuk dihet ende se kush do ta zërë vendin e Albana Ficos, duke u zgjedhur në krye të QSUT.

Ora News

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *