15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Shpërthen bomba Benetton/ Gropë 100 mln euro në bilanc, akuza për tradhëti të brendshme

Luciano Benetton, themeluesi i grupit të famshëm Italian të modës , do të largohet nga detyra e presidentit të kompanisë. Njeriu që revolucionarizoi industrinë italiane të modës deklaroi në një intervistë për Corriere della Sera se kompania është në prag të greminës për shkak të tradhëtisë nga brenda.

“Besova dhe gabova. U tradhtova në kuptimin e vërtetë të fjalës. Disa muaj më parë kuptova se diçka nuk shkonte. Se fotografia e grupit që na përsërisnin drejtuesit e lartë në mbledhjet e bordeve nuk ishte reale,” shfryu Benetton. Sipërmarrësi raportoi një vrimë prej 100 milionë eurosh në bilanc.

Edhe pse nuk përmendi emra, është e qartë se akuzat e tij i drejtohen administratorit të grupit Massimo Renon. “Nuk do të komentoj mbi temën, po organizohem me avokatët e mi për një përgjigje të strukturuar”, u përgjigj Renon.

Ndërkohë, mbledhja e aksionerëve të Benetton Group është planifikuar për në 18 qershor: aksioneri Edizione, thanë burimet e grupit Ansa, do të prezantojë ndryshimet e nevojshme në menaxhimin e kompanisë dhe “një riorganizim dhe rinisje të Benetton Group”.

Të njëjtat burime sqaruan se “situata kontabël e Benetton Group nuk paraqet gropë buxhetore, por në llogaritë e vitit rezultoi një humbje e konsiderueshme krahasuar me parashikimet e planit tre-vjeçar të paraqitur në të kaluarën nga menaxhmenti dhe të konfirmuara nga e njëjta gjë deri në disa muaj më parë”.

Ata shtuan se Edizione është gati të ndërhyjë, në vitet e ardhshme, me 260 milionë euro për të mbështetur planin e riorganizimit dhe rinisjes së grupit Benetton: një ndërhyrje, shpjeguan më tej burime pranë grupit, e cila mund të bëhet ose me një rritje kapitali ose me forma të tjera financiare.

“Një vrimë buxheti prej 100 milionësh”
Bordi i drejtorëve të Benetton Group është planifikuar tashmë për të martën më 28 për t’i dhënë dritën jeshile buxhetit të vitit 2023, i cili më pas do të duhet të miratohet nga asambleja e thirrur për 18 qershor. Në atë takim do të dalë edhe emri i menaxherit të ri, i destinuar për të zënë vendin e CEO aktual Massimo Renon, i thirrur në vitin 2020 nga Luciano Benetton për të ringritur grupin.

“Në mbledhjet e ndryshme të bordit numrat flisnin për një bilanc të ekuilibruar në 2023. Vetëm më 23 shtator u përmend ndonjë problem, por gjithçka dukej se ishte nën kontroll”, tha Benetton në intervistë. Por në një mbledhje të mëvonshme, shtoi ai, “shpërtheu bomba”, një “tronditje që na la pa frymë”. Në bordin e administrimit të korrikut 2023, menaxhmenti kishte paraqitur bilancin përfundimtar paraprak me një humbje operative prej 13 milionë dhe me parashikime pozitive, të cilat megjithatë, thonë burime të brendshme në Benetton Group, u bënë 100 milionë euro pak muaj më vonë.

“Fatmirësisht ne kishim vendosur të tërhiqnim Benetton nga bursa disa kohë më parë. Prandaj, rreziqet e sipërmarrjes ishin dhe janë të gjitha në duart e familjes”, shpjegoi themeluesi Luciano Benetton. Tani, shton ai, “duhet të shohim përpara, në muajt e ardhshëm do të bëhet një plan për të ardhmen.

“Kemi humbur katër vite dhe kjo e bën gjithçka më të vështirë të mos kemi shkopin magjik. Fatkeqësisht do të ketë sakrifica për të bërë,” përfundoi Luciano Benetton.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *