15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shqipëria aplikon në qershor për t’iu bashkuar sistemit europian të pagesave

Shqipëria do të jetë në gjendje të paraqesë kërkesën e saj për t’u bashkuar me Zonën e vetme të pagesave në euro (SEPA) deri në qershor, tha të enjten zëvendësguvernatorja e Bankës Qendrore të vendit, Luljeta Minxhozi.

Integrimi i ofruesve të shërbimeve të pagesave (PSP) në skemat SEPA për të ulur kostot e transaksionit pritet të zgjasë 18 muaj nga momenti kur Shqipëria bashkohet me këtë zonë, tha Minxhozi në një konferencë fintech në Tiranë.

Banka qendrore ka punuar ngushtë me PSP-të për të përshpejtuar këtë proces, shtoi Minxhozi.

Guvernatori i bankës qendrore Gent Sejko tha më herët në mars se transpozimi rregullator i SEPA në kuadrin rregullator shqiptar është në një fazë të avancuar dhe vendi është “pothuajse gati” për t’iu bashkuar zonës.

Javën e kaluar, guvernatorja e bankës qendrore të Maqedonisë së Veriut, Anita Angelovska Bezhoska, i tha SeeNeës në një intervistë se edhe vendi planifikon të aplikojë për anëtarësim në SEPA deri në qershor.

Vendet e Ballkanit Perëndimor – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – ranë dakord të ulin tarifat e transaksioneve financiare në të gjithë rajonin duke përafruar rregulloret e tyre me ato të vendeve në zonën e pagesave të vetme këtë vit, komisioneri i BE-së për fqinjësinë dhe fqinjësinë dhe zgjerimi, tha Oliver Varhelyi në fillim të këtij muaji.

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka thënë se tarifat e transaksioneve në Ballkanin Perëndimor janë aktualisht gjashtë herë më të larta në rajon krahasuar me vendet e BE-së.
Sipas Bankës së Shqipërisë hyrja në zonën e vetme të pagesave do t’u kursejë qytetarëve dhe bizneseve të Shqipërisë të paktën 20 milionë euro në vit përmes uljes së tarifave për pagesat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *