25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shqipëria do të sjellë mijëra punëtorë filipinas për turizëm dhe industri prodhuese

Qeveria e Shqipërisë po zhvillon diskutime me Filipinet për një marrëveshje që parashikon sjelljen e mijëra filipinasve në Shqipëri për qëllime pune, kryesisht në sektorët e turizmit dhe të prodhimit. Njoftimi është konfirmuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Ne jemi duke negociuar me Filipinet. Nëse shikoni listën e vendeve nga Austria dhe vende të tjera… Është e plotë. Tridhjetë e tetë vende evropiane janë në linjë për të nënshkruar marrëveshje me Filipinet në anën e punës.

Kryeministri shqiptar nuk specifikoi numrin e punëtorëve të huaj, megjithatë, sipas një raporti të Radio Evropa e Lirë, duke cituar ekspertë, rreth 30,000-40,000 punëtorë të kualifikuar mund të sillen në vendin ballkanik.

Së fundmi, Ministria e Ekonomisë e Shqipërisë njoftoi se qeveria po negocion me vende të tjera për të sjellë punëtorë të kualifikuar në Tiranë.

“Ministria e Ekonomisë po bën përpjekje të mira për të marrë punonjës cilësorë nga tregu i huaj. Ajo që po them si e re që do të ndodhë shumë shpejt, është se jemi në fund të një kontrate me një shtet që ka punonjës të kualifikuar në disa industri, përfshirë turizmin, por edhe veshjen,” deklaron Albin Gega, drejtor i Përgjithshëm i Punësimit dhe Arsimit Profesional në Ministrinë e Ekonomisë.

Strategjia e Re e Migracionit
Muajin e kaluar, Ministria e Brendshme e Shqipërisë zhvilloi një takim gjatë të cilit u diskutua për zbatimin e Strategjisë Kombëtare të Migracionit dhe Planit të Veprimit 2019-2022. Ministria prezantoi gjithashtu një Strategji të re 2024-2030. Gjatë takimit, përfaqësuesit diskutuan nevojën e rishikimit të bazës ligjore për migracionin për motive punësimi, integrimin social të ndërkombëtarëve në Shqipëri, riintegrimin e emigrantëve të kthyer dhe çështjen e të miturve të pashoqëruar.

Sipas statistikave të Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë nga viti 2019 deri në vitin 2023, janë dhënë 24590 leje pune për shtetas të huaj, por në raportin e REL thuhet se nuk ka të dhëna se sa prej tyre ndodhen aktualisht në Shqipëri. Shumica e tyre vijnë nga Turqia, Nepali, Bangladeshi, India dhe Italia, ku shumica e tyre janë të angazhuar në sektorët e turizmit, prodhimit dhe ndërtimit.

Autoritetet në Shqipëri kanë ndërmarrë disa hapa për të ndihmuar në rritjen e mëtejshme të sektorit të turizmit në vend, i cili kontribuon ndjeshëm në ekonominë e Shqipërisë. Muajin e kaluar, Shqipëria dhe Azerbajxhani zhvilluan diskutime për heqjen e vizave për qytetarët e njëri-tjetrit për të lehtësuar procesin e udhëtimit.

Gjithashtu, në mars të këtij viti, Tirana hoqi vizat për qytetarët e Bahreinit, Arabisë Saudite, Katarit, Omanit dhe Tajlandës deri në fund të këtij viti. Lëvizja erdhi si pjesë e përpjekjeve për të nxitur më tej turizmin në Shqipëri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *