15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shqipëria është destinacioni i pushimeve mesdhetare, thotë kompania më e madhe të pushimeve në Europë.

Shqipëria mund të jetë destinacioni tjetër i madh mesdhetar, ka thënë shefi i kompanisë më të madhe të pushimeve në Evropë.

“Është një vend i mrekullueshëm”, tha Sebastian Ebel, shefi ekzekutiv i Tui, për The Independent.

“Unë jam një tifoz i madh i Shqipërisë dhe mendoj se duhet dhe mund të bëjmë më shumë. Është në axhendën tonë ta shikojmë atë. Mendoj se perspektiva është e madhe dhe nuk do të habitesha nëse fillojmë një program të rëndësishëm atje.”

Z. Ebel zbuloi se 10 vjet më parë, kur ai iu bashkua bordit ekzekutiv të Tui, ai kishte ngritur mundësinë për të nisur ture në Shqipëri.

“Unë nuk mund t’i bindja njerëzit të investonin atje,” tha ai.

Aktualisht, i vetmi operacion i Tui në Shqipëri është një fluturim dy herë në javë nga dega belge e kompanisë nga Brukseli në kryeqytet, Tiranë.
Në krahasim, linjat ajrore me kosto të ulër tani kanë një program masiv nga Mbretëria e Bashkuar. Ryanair dhe ëizz Air kanë secili nga tre fluturime ditore për në Tiranë nga qendrat e tyre në Londër, përkatësisht Stansted dhe Luton.

Ryanair gjithashtu fluturon nga Birmingham, Bristol, Mançester dhe Edinburg për në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza të kryeqytetit.

Marlene dhe Bernard Kayley, nga Preston, sapo janë kthyer nga një udhëtim në Shqipëri, duke thënë se kanë kaluar “pesë ditë të mrekullueshme”.

Ata e ndanë kohën mes kryeqytetit dhe resortit kryesor, Durrësit. Në këtë të fundit, zonja Kayley tha: “Hoteli ynë, Vila One Beach, ishte, siç tregon emri, në plazhin e bukur të pastër. Shefi i shkëlqyer i hotelit na ofronte çdo natë kuzhinë tradicionale shqiptare – jo nga menyja, ai thjesht pyeti se çfarë na pëlqente.

“Ne do të kthehemi patjetër në Shqipëri”.

Në dhjetor, ministrja e Turizmit të vendit, Mirela Kumbaro, tha për The Independent: “Ne synojmë një turizëm të nivelit të lartë në Shqipëri”. Ministrja, dikasteri e së cilës mbulon gjithashtu mjedisin, tha se ajo “po kërkon hotele me katër dhe pesë yje me emra të markave ndërkombëtare”.

Nga të gjitha vendet e Evropës Lindore, Shqipëria duroi periudhën më të gjatë dhe më shtypëse nën komunizmin shtetëror në pjesën e fundit të shekullit të 20-të. Pothuajse asnjë turist nuk u lejua të vizitonte vendin gjatë diktaturës staliniste 40-vjeçare të Enver Hoxhës.

Por një kompani e vogël në atë kohë, Regent Holidays, filloi të sillte vizitorë nga Britania e Madhe në vitet 1970. Ish-drejtori Neil Taylor kujton: «Në shumicën e viteve gjatë viteve 1970 dhe 1980 ne dërgonim rreth 12 grupe në vit atje.

“Ne kishim të pasurit e papunë, me ndjenjën e paqartë se duhej të shihnin se për çfarë ishte komunizmi, kishim akademikët që shënonin çdo fjalë që thuhej dhe blinin çdo botim në anglisht, dhe kishim revolucionarët e egër të vendosur për të gjetur parajsën në Shqipëri dhe për ta imponuar atë në Britani.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *