15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shtyhet hapja e qendrave të emigrantëve në Lezhë, inxhinierët nuk kanë mbaruar punimet

Hapja e qendrave të reja të emigrantëve të drejtuar nga italianët në Shqipëri, e planifikuar për në 20 maj, është shtyrë, sipas raportimeve të së mërkurës. Inxhinierët ushtarakë italianë që punojnë në kantieret e Shëngjinit dhe Gjaderit, sipas marrëveshjes ndërmjet Romës dhe Tiranës, nuk kanë përfunduar ende ngritjen e objekteve.

Ndërkaq, kontrata për menaxhimin e objekteve për 24 muaj iu dha kompanisë Medihospes me një ofertë prej 133.8 milionë euro. Italia do të krijojë dy pika emigrantësh dhe një qendër për të mbajtur emigrantët në pritje të riatdhesimit për një shpenzim total prej gati 34 milionë euro në vit.

Marrëveshja, e nënshkruar nga Kryeministrja Giorgia Meloni dhe homologu i saj shqiptar Edi Rama në Romë në nëntor, parashikon pritjen dhe përpunimin e deri në 3,000 emigrantëve dhe refugjatëve të shpëtuar nga anijet italiane në muaj.

Njerëzit me nevoja të veçanta si pleqtë, fëmijët ose gratë shtatzëna, migrantët dhe refugjatët që janë shpëtuar nga anijet e drejtuara nga OJQ-të dhe njerëzit që zbarkojnë drejtpërdrejt në tokën italiane duhet të përjashtohen nga marrëveshja.

Që nga marrja e detyrës në vjeshtën e vitit 2022, qeveria Meloni ka kontaktuar vendet e treta në një përpjekje për të frenuar migrimin e parregullt nga deti drejt Italisë, i cili në vitin 2023 u rrit me rreth 50% krahasuar me një vit më parë.

Opozita italiane e ka kritikuar marrëveshjen me Shqipërinë si krijimi i një Guantanamo të re dhe gjoja shkelje e Kushtetutës italiane, akuza që qeveria refuzon.

Konferenca e peshkopëve italianë (CEI) dhe Këshilli i Evropës kanë kritikuar gjithashtu marrëveshjen.

Disa vende të tjera të BE-së kanë thënë se është një model që mund të imitohet, siç ka thënë presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *