25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Singapori arreston ministrin e Transporteve për 120 mijë dollarë rryshfet

Ministri i Transportit i Singaporit S. Iswaran ka dhënë dorëheqjen pasi u akuzua për korrupsion të enjten, tha zyra e kryeministrit, duke konfirmuar një zhvillim historik për një qytet-shtet që krenohet me një qeveri të pastër.

Akuzat kundër Iswaran janë pjesë e hetimit më të madh të korrupsionit që ka përfshirë Partinë e Veprimit Popullor (PAP) në pushtet në Singapor në dekada. Skandali, i cili gjithashtu futi në grackë një manjati hotelesh, më i njohur për sjelljen e Çmimit të Madh të Formula 1 në qytet, ishte një nga një seri polemikash për qeverinë në vitin e kaluar që shkaktoi valë tronditëse në të gjithë vendin.

Iswaran është ministri i parë në detyrë i vendit që akuzohet për një vepër penale.

Miliarderi hotelier Ong Beng Seng buzëqesh gjatë një konference shtypi në Singapor më 11 maj 2007. Singapori do të presë një garë të Formula 1 në 2008, tha Iswaran të premten. Iswaran tha në një konferencë për media se një garë e parë mund të mbahet në shtator ose tetor të vitit të ardhshëm dhe mund të jetë një garë nate. Një garë e natës F1 do të ishte e para në botë, megjithëse disa pilotë të Grand Prix kanë folur kundër saj, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Hetimi i rrallë i korrupsionit në Singapor zgjerohet duke përfshirë edhe pronarin e Grand Prix
Iswaran, karriera politike e të cilit zgjati gati 30 vjet, përballet me 27 akuza, duke përfshirë korrupsionin dhe pengimin e drejtësisë, tha kryeprokurori Tan Kiat Pheng në gjykatë të enjten.

Sipas fletëve të akuzave të shitura nga CNN, këto përfshinin pretendimet se ai ishte dhuruar nga miliarderi malajzian Ong Beng Seng, më shumë se 160,000 dollarë Singapori (119,000 dollarë) në ryshfet në këmbim të avancimit të interesave të tij të biznesit. Këto dhurata dyshohet se përfshinin fluturime të klasit të biznesit, qëndrime në hotele luksoze, bileta për Çmimin e Madh të F1, ndeshjet e Premierligës angleze dhe muzikale në West End.

Ish-ministri u shoqërua nga ekipi i tij ligjor në gjykatë të enjten në mëngjes dhe u deklarua i pafajshëm. Ai aktualisht ndodhet me kusht.

Në një deklaratë dërguar CNN, Iswaran tha se ai hodhi poshtë akuzat dhe akuzat kundër tij. “Unë dhashë dorëheqjen si ministër i kabinetit, deputet dhe anëtar i Partisë së Veprimit Popullor, sepse besoj se ishte gjëja e duhur për të bërë”, thuhej në deklaratë.

“Këta muajt e fundit kanë qenë më të vështirët për mua dhe familjen time,” shtoi Iswaran. “Unë jam i pafajshëm dhe tani do të fokusohem në pastrimin e emrit tim.”

Iswaran u arrestua së bashku me manjatin e hotelit Ong në korrik. Ong është gjithashtu aksioneri i vetëm i Çmimit të Madh të Singaporit, organizator i ngjarjes sportive të marquee. Në cilësinë e ministrit të Transportit të Singaporit, Iswaran shërbeu si këshilltar i komitetit drejtues të Çmimit të Madh.

Pengesë për një vend të pastër?
Singapori ka pasur prej kohësh një reputacion për qeverisje të pastër dhe aktualisht renditet në vendin e 5-të në botë në Indeksin vjetor të Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International.

Hetimet e korrupsionit që përfshijnë ministra janë të rralla në vend, ku zyrtarët paguhen mirë për të dekurajuar korrupsionin. Paga mesatare vjetore e ministrave është rreth 1.1 milion dollarë Singapori (afërsisht 834,000 dollarë), sipas qeverisë.

Rasti i fundit i korrupsionit që përfshin një ministër nga Singapori ishte në vitin 1986.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *