20 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Tërheqja e Rusisë nga marrëveshja, nis rritja e çmimit të drithërave

Çmimet e grurit u ngjitën në nivelin më të lartë në pesë muaj të martën, pasi sulmet ruse kundër porteve ukrainase që transportojnë grurin u intensifikuan.

Kontratat e së ardhmes së grurit të tregtuara në Çikago u shtrenjtuan deri në 2.6 për qind në 7.7725 dollarë për bushel, më e shtrenjta që nga mesi i shkurtit.

Çmimet e grurit arritën nivele rekord në fillim të këtij viti si rezultat i pushtimit të Moskës ndaj fqinjit të saj. Rusia dhe Ukraina prodhojnë rreth 30 për qind të grurit të tregtuar në botë, duke ngritur shqetësime për mungesat.

Çmimet janë rritur javën e kaluar pas tërheqjes së Rusisë nga një marrëveshje e ndërmjetësuar nga OKB për eksportin e grurit ukrainas përtej Detit të Zi. Të hënën, një sulm me dron rus shkatërroi një silo depozitimi gruri në portin ukrainas të Reni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *