30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

T’i “garantojmë” çmime sa më të larta konsumatorëve !

Vendosjet dhe më pas heqjet e TVSH, rrisin pakthyeshëm Çmimet.

👉 Nëse një shërbim apo mall taksohet me TVSH, atëhere me 20%, rritet çmimi.
Kjo teorikisht arrihet pjesërisht, por psikologjikisht e praktikisht plotësisht !

👉Nëse në një kohë të dytë, hiqet kjo TVSH, çmimi mbetet statik, kur teorikisht duhet të ndodhë e kundërta, ndërkohë që praktikisht mbetet po ai, pra nuk ka ulje.

👉 Dhe nëse përsëri rivendoset taksa prej 20%,po aq rrufeshëm edhe çmimi e pasqyron !
Shkurt 20-ta bëhet 40 !!!!

Konkluzioni i thjeshtë:
Lojrat me heqje/vënie të TVSH, në rradhë të parë “zbrazin” xhepat e popullatës e çdo sjellje tjetër, është veç Demagogji.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *