16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Turizmi nuk ndalet, Saranda rezervohet që tani për gushtin e ardhshëm

Pasi shënoi një vit rekord për 2023-shin, Shqipëria është në rrugën e duhur për të rrëmbyer edhe titullin e Mbretëreshës së Turizmit edhe në vitin 2024. Siç raportohet nga Albanian Daily News, sipas Rrahman Kasa, president i Unionit Shqiptar të Turizmit, “operatorët raportojnë një 35% rritje të kontratave të garantuara për turizmin e organizuar për vitin e ardhshëm”.

Puliani Lorenzo Lonoce, i cili me gruan e tij Florika Rodakaj krijuan «turoperatorin më të madh shqiptar të specializuar për turistët italianë», konfirmon: «Në Sarandë (qyteti më jugor i Shqipërisë dhe destinacion i preferuar për bashkatdhetarët tanë disa struktura janë shitur tashmë dhe janë plotësisht të rezervuara për gushtin e ardhshëm. Ne po punojmë për Vlorën, por jam i sigurt se në 2-3 muaj do të kemi një pjesë të mirë të vendeve të lira të zëna edhe atje. Dhe do të them më shumë: në Tiranë janë rreth dhjetë agjenci që organizojnë natën e ndërrimit të viteve. Në praktikë, trendi i kësaj vere nuk ka të ndalur. Edhe tetori shkoi mirë sepse për disa tashmë po lind destinacioni. Shumë që panë se çfarë ndodhi këtë verë, po propozojnë Shqipërinë dhe jo vetëm për detin por edhe për kulturën”.

Ka shumë faktorë që përcaktojnë suksesin e një destinacioni. Një prej tyre është sigurisht aksesueshmëria e lehtë. “Tani fluturimet janë shumëfishuar me Ryan Air, aq sa kam pasur kërkesa për një turne nga Catania në dhjetor. Ryan – vëren Lonoce – nuk fluturon nga Pulia, por nga shumë qytete italiane fluturon. Kështu që tani mund të mendojmë edhe për një lloj tjetër turizmi, atë të fundjavës.”

Ka Air Albania, Ita Airways, WizzAir dhe gjithashtu Ryan, plus tre porte, kështu që distancat Itali-Shqipëri thuajse janë zeruar. Po shfaqen shumë operatorë turistikë që nuk e kishin menduar kurrë Shqipërinë. Pritet një verë edhe më e plotë, por edhe një pranverë. Për të mos thënë që tani po krijohen edhe binjakëzime kulturore me qytetet.

“Ne nga San Marzano di San Giuseppe qytet në zonën e Tarantinos që pret komunitetin më të madh arbëresh në Itali, për shembull, nga data 26 deri më 28 nëntor do të shkojmë në Shqipëri për të sjellë produktet tona tipike dhe grupet tona muzikore. Gjithashtu, aty po hapin çdo ditë një hotel, gjë që është mbresëlënëse. Domethënë, turizmi nuk ndalet, as oferta”. Dhe duke qenë se suksesi i vendit i detyrohet edhe kostove të ulëta, fakti që numri i shtretërve rritet ndoshta mund të ngadalësojë rritjen e vazhdueshme të çmimeve.

Sipas Kasës: “Çmimet e vendosura këtë vit në kontratat e garancisë për sezonin e ardhshëm kanë shënuar një rritje drastike që varion nga 15 në 25%” dhe kjo do të jetë si pasojë e mbiçmimit të lekut ndaj euros dhe rritjes së kostove. Sipas ekspertit, në 8 muajt e parë të këtij viti italianët ishin grupi i dytë i turistëve, menjëherë pas shqiptarëve nga Kosova. Sipas Ministrisë së Turizmit të Tiranës bëhet fjalë për 660 mijë italianë nga gjithsej 9 milionë të huaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *