21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Vendet më të nxehta të turizmit për 2024-ën sipas britanikëve, kryeson Shqipëria dhe Kreta

The Mirror

Viti i Ri, lista e re e dëshirave për udhëtime! Por ku do të paketoni valixhet dhe kuriozitetin tuaj për të zbuluar në vitin 2024?

Përpara të Shtunës së Diellit, një nga ditët më të ngarkuara të vitit për rezervimet e pushimeve, hulumtimi për shoqatën e udhëtimeve në Mbretërinë e Bashkuar ABTA  tregon se pothuajse gjysma (47%) e pushuesve planifikojnë të vizitojnë një qytet të ri apo vendpushim këtë vit, me katër nga 10 (41%) që shkojnë në një vend ku nuk kanë qenë më parë.

Graeme Buck, Drejtor i Komunikimit i ABTA-s, tha: “E shtuna e parë e janarit, e njohur në industrinë e udhëtimeve si ‘E shtuna me diell’, është një nga ditët më të ngarkuara të vitit për njerëzit që të rezervojnë një festë pasi ata kërkojnë të përfitojnë nga disponueshmëria e madhe dhe ofertat e mira në këtë kohë të vitit.

“Vlera e mirë është gjithnjë e më e rëndësishme për klientët dhe shumë na kanë thënë se ata do të kërkojnë të përdorin një profesionist të udhëtimit për të marrë marrëveshjen më të mirë të mundshme me anëtarët e ABTA që janë jashtëzakonisht të zënë duke ndihmuar njerëzit të arrijnë pushimin e ëndrrave të tyre.

“Ne e dimë se shumë njerëz janë në kërkim të frymëzimit dhe sugjerimeve të reja se ku të shkojnë, kështu që ekipi ynë i ekspertëve në ABTA ka bashkuar një listë të ‘Destinacioneve për t’u parë’ të cilat ofrojnë përvoja të ndryshme dhe të paharrueshme në mbarë globin. Disa janë paksa të papritura dhe të gjitha ia vlen të vizitohen. Destinacionet shfaqin gamën e mahnitshme të përvojave që bota jonë ofron për pushuesit.”

Këtu, ne kemi listuar një përzgjedhje të vendeve mw të “nxehta” të ABTA-s dhe disa të preferuarave të vjetra për t’ju hapur oreksin për 12 muajt e ardhshëm…

Shqipëria
Pushuesit e zgjuar po zbulojnë këtë destinacion piktoresk, miqësor dhe me vlerë të mirë, i cili shërbehet gjithnjë e më mirë nga operatorët turistikë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeqyteti Tirana është kozmopolit me muzetë interesantë, qyteti i dytë Durrësi ofron një amfiteatër romak dhe bukuri të tjera arkeologjike, ndërsa zona e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, Gjirokaster, shfaq pasuri arkitekturore.

Shumica e britanikëve do të shkojnë në rivierën shqiptare me çmime të mira për plazhe dhe resorte të bukura si Saranda. Në brendësi, liqenet e Shkodrës dhe Bovillës plus malet e Parkut Kombëtar të Thethit kërkojnë të zbulohen. Ushqimi shqiptar përmban pjata të shijshme dhe të shëndetshme mesdhetare.

Aruba
Ky ishull holandez i Karaibeve është tani më i lehtë për t’u arritur me fluturime direkte të British Airways.

Trashëgimia e saj holandeze simbolizohet nga mulliri autentik holandez i erës “De Olde Molen” në vendpushimin e Palm Beach dhe ndërtesat shumëngjyrëshe koloniale në kryeqytetin Oranjestad.

Pikat kryesore përfshijnë plazhet e shkëlqyera, peizazhin e shkretëtirës së Parkut Kombëtar Arikok, shtigjet dhe shpellat, zhytjet e shkëlqyera në skuba dhe snorkeling, plus një sërë hotelesh të nivelit të lartë.

Kreta
Ishulli më i madh i Greqisë vjen me një entuziazëm për jetën dhe mikpritjen e ngrohtë për vizitorët.

Vendet që duhen parë përfshijnë kryeqytetin Heraklion me portin e tij venecian, baret, muzetë dhe restorantet e shumta, pallatin Minoan të Knossos, vendin e legjendës së Tezeut dhe Minotaurit, dhe Rethymno, përsëri me tone veneciane.

Pushuesit që kërkojnë prona magjepsëse dhe me pesë yje gravitojnë drejt Agios Nikolaos dhe Elounda, pika e nisjes për udhëtime prekëse në ish-koloninë e lebrozëve, ishullin Spinalonga.

Kreta është gjithashtu shtëpia e peizazheve të tilla si Rrafshnalta e Lasithit dhe shpella e saj Psychro, që thuhet se është vendlindja e Zeusit, malet Lefka Ori – të mbuluara me dëborë në dimër – dhe gryka e Samarisë.

Ushqimi i Kretës do t’i kënaqte edhe perënditë, bazuar në përbërësit më të freskët vendas. A guxoni të provoni rakinë e lezetshme lokale Tsikoudia? Është pjesë e jetës së Kretës, kështu që do të ishte e vrazhdë të mos bëhej!

Extremadura
Ky rajon qendror spanjoll është shtëpia e tre vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe qyteteve historike.

Kryeqyteti Merida krenohet me mbetje romake të ruajtura mirë, qendra mesjetare e rrethuar me mure të Caceres ka mbijetuar kryesisht e paprekur nga vitet 1500 dhe Trujillo ka një pasuri kishash dhe shtëpi luksoze buzë Plaza Major.

Jashtë qytetit, peizazhet janë kryesisht të paprekura dhe rekomandohen për shikimin e shpendëve, veçanërisht Parkun Kombëtar Monfrague.

Të ushqyerit do ta pëlqejnë kuzhinën ekstramadurane me “pimenton” e saj të çmuar të specit të tymosur, qershitë e luginës Jerte dhe proshutën dhe mishin e derrave të vegjël të zinj, Pata Negra.

Një listë miqësore me vende të Oqeanit Indian me plazhe të përsosura, sporte ujore dhe peizazhe madhështore.

Filloni në kryeqytetin Port Louis për të parë tregun shumëngjyrësh dhe disa nga pullat postare më të rralla të fjalës.

Plazhi Le Morne shtrihet në rrëzë të malit të trashëgimisë botërore të UNESCO-s me të njëjtin emër; ngjiteni atë për pamje të lavdishme. Pamjet në brendësi përfshijnë “Tokat me shtatë ngjyra” në Chamarel me ujëvarën e saj 272 metra dhe rezervatin natyror në Pyllin Ebony. Zipline në Casela Nature Parks duket sikur po hidheni nga skaji i botës.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *