25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Zgjaten me 3 muaj afatet hetimore për inceneratorin e Tiranës

GJKKO ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Posaçme për të shtyrë edhe me tre muaj afatin e hetimit të dosjes së incineratorit të Tiranës.

Kërkesa për më shumë kohë është bërë nga SPAK dhe vjen pas disa dëshmive të zyrtarëve të lartë

Koha në dispozicion do të shërbejë që akuza të regjistrojë akuzat për emrat e përfshirë në këtë aferë dhe për rolin që ata kanë pasur.

Pas kësaj verifikimet do të vijojnë me masën e sigurisë mbi personat që do të ketë dyshime për shkelje të ligjit.

Në 15 maj në SPAK u paraqit zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, në deklaratë ajo theksoi se ka ardhur koha që kjo çështje të zbardhet për të ndarë një herë e mirë të mirën nga e keqja, punën e ndershme nga abuzimi pafalshëm,

Për të njëjtën çështje në 30 prill për rreth 7 orë dha dëshminë edhe kryetari I bashksë së tiranës Erion Veliaj.

Ndërkaq për koncesionin prokuroria e posaçme ka ngritur akuzën për 15 persona edhe pse çështja nuk ka përfunduar.

Duket se me rritjen e temperaturave prokuroria e posaçme do të mbyll detajet për një nga dosjet më të debatuara në vend, që nisën me inceneratorin e Elbasanit, të Fierit dhe në fund me koncesionin e mbetjeve në kryeqytet.

Ora News

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *