12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Mundësi të reja për turizmin/ Shqipëria bëhet vendi pritës i ITB Berlin 2025

Shqipëria është e gatshme të shfaqë ofertat e saj të jashtëzakonshme turistike si vendi pritës zyrtar i ITB Berlin 2025, duke paralajmëruar një epokë mundësish dhe shikueshmërie të reja në skenën globale. Ky njoftim, i bërë gjatë nënshkrimit të një marrëveshjeje partneriteti nga Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro dhe Dr. Mario Tobias, CEO i Messe Berlin, nënvizon dominimin e Shqipërisë në skenën e udhëtimeve mesdhetare.

Entuziazmi i ministres Kumbaro për atdheun e saj është infektues, pasi ajo e përshkruan Shqipërinë si një “perlë të fshehur në Mesdhe me një infrastrukturë të mirë turistike”.

Shqipëria po krijon skenën për të sfiduar stereotipet e zakonshme duke u ofruar një joshje mistike udhëtarëve në kërkim të destinacioneve dhe përvojave të reja. Përtej peizazheve të saj piktoreske të detit, maleve, lumenjve dhe pyjeve, është “shpirti shqiptar” dhe mikpritja legjendare e vendasve që vërtet përcaktojnë sharmin e vendit.

Kjo mikpritje është e rrënjosur thellë në kulturën shqiptare, e mishëruar me thënien, “Në Shqipëri, shtëpia i përket mysafirit dhe Zotit”, duke ilustruar trajtimin mbretëror që vizitorët mund të parashikojnë.

Shqipëria ofron një larmi të pasur me atraksione, nga plazhet e pacenuara të vijës së saj bregdetare deri te bukuria e thyer e Alpeve Shqiptare në veri. Vendi është unik në kompaktësinë e tij, duke i lejuar turistët të kalojnë lehtësisht nga brigjet e lagura nga dielli në shtigjet alpine brenda pak orësh.

Parku Kombëtar i Lumit të Egër, i shpallur së fundmi, shtëpia e lumit Vjosa, është një dëshmi e angazhimit të Shqipërisë për të ruajtur trashëgiminë e saj natyrore. Ndërkohë, Alpet Shqiptare tërheqin aventurierët me fshatrat e tyre malorë të paprekur dhe shtigjet e gjera të ecjes, duke ofruar një përvojë zhytëse në peizazhet e qeta dhe traditat e pasura të Shqipërisë.

Interesi në rritje për Shqipërinë reflektohet në statistikat më të fundit të turizmit, të cilat zbulojnë një rritje të ndjeshme të vizitorëve ndërkombëtarë. Shqipëria mirëpriti 10.1 milionë turistë nga jashtë vitin e kaluar, me Organizatën Botërore të Turizmit të OKB-së (UNëTO) që raportoi se vendi përjetoi rritjen e tretë më të lartë në mbarë botën dhe më të lartën në Evropë në gjashtë muajt e parë të 2023.

Ky vit ka parë tashmë një rritje prej 50% të turistëve ndërkombëtarë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke sinjalizuar tërheqjen në rritje të Shqipërisë si një destinacion turistik.

Ndërsa vëmendja është kthyer nga Shqipëria në drejtimin e ITB Berlin 2025, vendi po përgatitet të prezantojë produktet e tij më të mira turistike në botë.

Kjo platformë prestigjioze jo vetëm që do të nxjerrë në pah atraksionet e ndryshme të Shqipërisë, por gjithashtu do të përforcojë pozicionin e saj si një destinacion që duhet vizituar për ata që kërkojnë përvoja unike dhe pasuruese të udhëtimit.

Me përzierjen e bukurive natyrore, pasurisë kulturore dhe mikpritjes së pashembullt, Shqipëria është gati të magjepsë industrinë globale të tregtisë së udhëtimeve dhe turistët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *