16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Nisin polemikat/ Ministrja italiane: Shqipëria nuk krahasohet dot me Italinë për kulturën dhe peisazhin

Ministrja italiane e turizmit Daniela Santache deklaroi se Shqipëria nuk mund të krahasohet dot me Italinë për sa i përket bukurive natyrore dhe kulturës. “Unë jam ministrja e parë e qeverisë italiane që kam shkuar në Shqipëri, por nga pikëpamja kulturore dhe dhe e peisazhit nuk ka krahasim me Italinë,” u shpreh Santache gjatë aktivitit ‘Takimet e Princit’ në Viareggio.

Beteja për tregun turistik mes dy vendeve nisi me një meme të postuar nga kryeministri shqiptar, Edi Rama, e cila tregonte italianët që vërshonin drejt Shqipërisë në anijen e famshme Vlora. Postimi shkaktoi jo pak polemika në mediat italiane. Paralelisht me betejën e propagandës mes politikanëve, këtë sezon turistik shumë biznese italiane në fushën e turizmit, veçanërisht ato në jug të vendit kanë shprehur shqetësimin për rënien e ndjeshme të turistëve, të cilët sipas tyre po zgjedhin të kalojnë masivisht pushimet në Shqipëri.

Pak ditë më parë, Shqipëria u vizitua edhe nga kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, e cila qëndroi disa ditë në Vlorë me ftesë të kryeministrit Edi Rama. Sipas kryeministrit të Shqipërisë këtë sezon Shqipëria është vizituar nga 500 mijë italianë, çka përbën një rekord historik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *