15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Projekti pilot i blerjeve online/ Qeveria do të japë 10 mijë lekë në muaj për 300 familje

Qeveria shqiptarë, së shpejti do të testojë një projekt pilot për pagesat përmes sistemit elektronik, ku përmes tij do të testohen gjerësisht për të gjitha pagesat.

Në emisionin Ekonomia 3D, u trajtua se si përmes këtij projekti do të pilotohet në tre qytetet, Peshkopi, Tiranë dhe Përmet, do të implementohet blerja përmes aplikacioneve.

Për ekspertët ky projekt do të rezultoj i sukseshëm pasi vendet e zhvilluara kanë avancuar me teknologjinë.

“Çdo gjë që lehtëson procedurat e blerjeve një dhe dyta, çdo gjë që ul kostot është gjë shumë e mirë, si për qytetarët, si për përfaqësuesit e bizneseve online dhe për cilin do. Për pjesën e fiskalizimit, për formalitetin e shoqërisë”, thotë Rezart Lahi Anëtar i Bordit të Blerjeve Online.

Por sa të sigurta janë blerjet përmes aplikacioneve në Shqipëri?

“Ka benefite, ti kontrollon shpenzimet, ti limiton shpenzimet, sepse është çështje sigurie sepse ti nuk lëviz me shumë para me vete dhe çdo gjë ti e ke të kontrolluar. Formalizohet dhe më tepër shitja”, shton ai

Në Tiranë, Peshkopi, dhe në Përmet do të jenë përkatësisht nga 100 individë të cilëve qeveria do t’u mbushë llogaritë e tyre për 4 muaj me një vlerë prej 10 mijë lekësh në muaj, me qëllim që këto para t’I shpenzojnë nëpërmjet platformave digjitale.

Scan tv

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *