30 Maj, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Spanja zgjat taksën e jashtëzakonshme mbi bankat dhe kompanitë e energjisë edhe për vitin tjetër

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez zbuloi të mërkurën se vendi vendosi të zgjasë taksat e jashtëzakonshme të vendosura mbi bankat dhe bizneset e energjisë edhe për një vit tjetër.

Duke folur në një konferencë për shtyp, Sanchez shtoi më tej se masat e tjera që u miratuan për të ndihmuar në lehtësimin e presioneve inflacioniste do të zgjaten gjithashtu, si një taksë më e ulët për ushqimet. Për gjysmën e parë të vitit 2024, norma e tatimit mbi vlerën e shtuar për disa produkte ushqimore bazë do të mbetet 0%.

Ndërkohë, uljet e taksave për faturat e energjisë do të hiqen gradualisht gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, duke qenë se çmimet e energjisë vazhduan të bien, tha ai.

Taksa mbi bankat dhe kompanitë e energjisë
Taksa e jashtëzakonshme mbi bankat dhe energjinë hyri në fuqi në fillim të këtij viti si një masë kompesuese për bizneset, të cilat kanë përfituar nga rritja e normave të interesit dhe çmimeve të energjisë. Për bankat, taksa e posaçme u vendos 4.8 për qind e të ardhurave nga interesat dhe komisionet, ndërsa për kompanitë e energjisë taksa u miratua 1.2 për qind e xhiros.

Qeveria spanjolle mblodhi rreth 3 miliardë euro nga taksa e jashtëzakonshme mbi bankat dhe kompanitë e energjisë, para të cilat u përdorën për të lehtësuar rritjen e kostos së jetesës mbi qytetarët spanjollë, të goditur nga kriza e çmimeve dhe rritja dramatike e faturave të energjisë.

Tashmë qeveria e majtë spanjolle ka vendosur që taksat të mbeten në fuqi edhe për vitin e ardhshëm. Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez e ka pozicionuar këtë taksë si një mjet për të siguruar ‘drejtësinë fiskale’, bindëse. ndërmarrjet më fitimprurëse për të kontribuar në mirëqenien shoqërore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *