16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Fillojnë falimentimet e kullave në Europë/ Signa lë përgjysmë kullën 245 metër të Hamburgut

Projekti flamur i grupit Signa, një kullë 245 metra e lartë në Hamburg e promovuar nga kancelari Olaf Scholz, ka falimentuar.

Qyteti i Hamburgut tha të premten se kompania përgjegjëse për “Elbtower” e kishte informuar atë se nuk kishte qenë në gjendje të siguronte fonde shpëtimi dhe nuk mund të përmbushte detyrimet e saj.

Projekti, në pronësi të Signa Prime – një nga tre kompanitë kryesore në qendër të perandorisë së pronave luksoze të grupit Signa – kishte një vlerë bruto zhvillimi prej 1.4 miliardë euro, tregojnë dokumentet e parë nga Financial Times.

Aksionerët dhe kreditorët e Signa Prime ka të ngjarë të marrin një pjesë të kësaj, duke theksuar shkallën në të cilën modeli kompleks i biznesit i grupit i nxitur nga borxhi në fund të fundit varet nga vlerësimet tepër optimiste dhe një treg i gjallë i pronave komerciale për t’i mbështetur ata.

Qyteti i Hamburgut tha se po konsideronte të ushtronte një opsion që i ishte dhënë sipas kushteve të zhvillimit për të blerë pronën me më pak se vlera që ia kishte shitur Signa-s për — 122 milionë euro.

“Qyteti i Hamburgut tani mund të kërkojë të drejtën e tij të riblerjes, e cila sigurohet nga marrëveshja e blerjes, si dhe nga marrja e të gjitha kontratave të planifikimit dhe ndërtimit,” tha senatori i zhvillimit të qytetit Karen Pein.

Qyteti po flet gjithashtu me investitorë privatë, të cilët ende mund të dëshirojnë të ndërhyjnë për të marrë përgjegjësitë e Signa. Midis tyre është edhe miliarderi i logjistikës Klaus-Michael Kühne, tashmë një investitor i shquar i Signa.

Elbtower, e cila është më pak se gjysmë e kompletuar dhe ndodhet në një vend të shquar të brendshëm të qytetit në lumin Elba, u nderua nga Scholz gjatë mandatit të tij si kryebashkiak i Hamburgut.

Scholz e quajti projektin, i cili do të përfundonte në vitin 2025, “një sinjal i ambicies së Hamburgut”.

Kancelari ka refuzuar të komentojë nëse ai kishte takuar themeluesin e Signa-s, miliarderin austriak René Benko, i cili është shkatërruar që nga kolapsi i Signa në javët e fundit të 2023.

Aksionerët dhe kreditorët që dikur u dyndën në Benko ende po përpiqen të kuptojnë se çfarë pretendimi mbi asetet e Signa-s mund të kenë – një detyrë e ndërlikuar nga rrjeti hutues i më shumë se 1000 subjekteve korporative të krijuar nga Austriaku.

Asnjë nga llogaritë e grupit nuk është e konsoliduar dhe tre kompanitë kryesore me bazë në Innsbruck në qendër të grupit kanë të gjitha administratorë të ndryshëm.

Puna në Elbtower u ndal më shumë se tre muaj më parë kur Signa ndaloi papritmas pagesat për kompaninë e ndërtimit të kullës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *