19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Lojtarët mund të ndryshohen, por loja duhet të vazhdojë

Klodian Tomorri

Kur kryeministri shpalli ndryshimet e qeverisë në asamblenë e Partisë Socialiste, dikush prej atyre që i doli emri për ministër pyeti kolegun në krah; Më fal, por unë në cilën ministri u emërova se nuk e kuptova mirë?

Ky është shembulli më kuptimplotë, që dëshmon se sa të parëndësishme janë ndryshimet e kabinetit qeveritar në realitetin e pushtetit absolut . E bashkë më të edhe emrat e atyre që Edi Rama i lëviz si gur shahu pa zë në skakierën e pushtetit të tij absolut.  

Për shkak të këtij realiteti, valsi i emrave që vijnë apo ikin nga qeveria, zor se kanë ndonjë interes apo impakt domethënës për publikun, përtej kuriozitetit momental. I vetmi interes, nëse mund të quhet kështu, është sinjali që marrin qytetarët se ku do të jetë goditja e radhës e cekanit të SPAK. Por tani fusha duket e hapur për të gjithë.   

Në serialin e famshëm El Chapo, që duket se kryeministrit e ka per zemer, ka një shprehje të kryetrafikantit sa herë që DEA kapte ndonjë nga njerëzit e tij. Shprehja është kjo; “Lojtarët mund të ndryshojnë, por loja duhet të vazhdojë.”

Edhe pse togerët e kryeministrit nuk po i kap DEA, por SPAK thelbi i fjalimit të gjatë që Edi Rama mbajti në asamblenë socialiste ishte thuajse identik me filozofinë e El Chapos. Por herë pas here i shoqëruar me garniturën e arritjeve mahnitëse të Shqipërisë turistike dhe rekordet botërore të Bledi Çuçit kundër skifterëve.

“Më vjen mirë kur organet tona të drejtësisë e fshijnë nga rruga cilindo që ka punuar me mua ditën në dukje për popullin, dhe natën duke vjedhur pas shpinën time djersën e popullit hipur kalapiç mbi shpinën e PS,” tha kryeministri.

Me pak fjalë, potencialisht çdo socialist dhe bashkëpuntor i afërt i kryeministrit është kontigjent për në SPAK. Të gjithë pa përjashtim. Përveç kryeministrit, i cili e mirëkupton edhe ndonjë gabim që drejtësia e re mund të bëjë në procesin e rritjes. Pra, lojtarët mund të ndryshohen. Por vetëm kaq.

Pak ditë pasi SPAK kreu arrestimet për koncesionin e sterilizimit, kryeministri bashkë me ministren e shëndetësisë nxituan në spitalin Shefqet Ndroqi. Aty Edi Rama dha pjesën e dytë të mesazhit të tij.

“Kur u lajmëruan masat e sigurisë, për atë grupin që ka bërë procesin e sterilizimit, kam marrë disa mesazhe. Ishin të gjithë të shqetësuar se mos sekuestrohet dhe mos bllokohet kjo gjë. Dhe, ku do shkojmë? Dhe kjo nuk është fare pjesë e kësaj gjëje. Dhe nuk ka shanse”.

Pra, sekuestrimi i sterilizimit do të ishte një gabim fatal i drejtësisë së re nga ata që nuk mund të mirëkuptohen e aq më pak të falen. Sepse loja duhet të vazhdojë. Kurse dardharët dhe kumbullaxhinjtë, gjindja pa fe dhe Atdhe, të presin radhën pa bërë zhurmë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *