25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Policia irlandeze përgatitet për luftë kartelesh pas drogës 430 mln paund që iu sekuestrua shqiptarëve

Autoritetet irlandeze po përgatiten për një gjakderdhje kartelesh në vazhdën e kapjes më të madhe të drogës në vend të enjten, ku komandot bastisën një anije mallrash që kontrabandonte kokainë me vlerë 430 milionë paund përtej Atlantikut.

Karteli kolumbian “Klani i Gjirit”, një konsorcium i udhëhequr nga shqiptarët dhe karteli irlandez Kinahan mendohet nga hetuesit të jenë në mesin e shumë grupeve kriminale që qëndronin pas komplotit, i cili përfundoi pasi mafiozët e përgjakshëm tentuan të zbarkonin në brigjet e Irlandës.

Rreth njëzet banda me bazë evropiane mendohet se janë përfshirë në operacionin e kontrabandës, që thuhet se janë organizuar në Dubai.

Një Task Force e Përbashkët shkatërroi rrjetin e kontrabandës të martën me një bastisje të guximshme të forcave speciale. Krahu elitar i Army Ranger Wing sulmoi anijen e regjistruar në Panama në brigjet juglindore të Irlandës pasi anija refuzoi urdhrat për të ndaluar.

Pasi komandot siguruan anijen, anëtarët e marinës irlandeze dhe Byrosë Kombëtare të Drogave dhe Krimit të Organizuar (DOCB) shkuan në bord, ku gjetën 2,253 kg (5,000 lbs) kokainë, e cila mund të vlejë deri në 430 milionë paund.

Gjashtë burra – një shtetas i Mbretërisë së Bashkuar, tre ukrainas dhe dy iranianë (përfshirë kapitenin iranian) – janë arrestuar për t’u marrë në pyetje për kapjen më të madhe të drogës në historinë e shtetit irlandez.

Clan del Golfo dhe shqiptarët
Tani, detektivët nga DOCB po ndërlidhen me homologët e tyre në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku ata besojnë se komploti ishte ideuar, ndërsa përpiqen të identifikojnë ata që lidhen me operacionin, raporton The Irish Sun.

Lista e kërkuar e hetuesve përmban këdo që financoi transportin e ngarkesës së madhe të gjetur në bord dhe ata që ofruan mbështetje logjistike.

Karteli më i madh i drogës në Kolumbi, i njohur si Klani i Gjirit Kolumbian, ose Clan del Golfo, si dhe një konsorcium kriminal evropian i udhëhequr nga shqiptarët, janë të dyshuarit kryesorë për dërgesën e madhe me origjinë nga Venezuela, raporton Irish Examiner.

Zyrtarët thanë se droga e kishte origjinën nga ‘një kartel vrasës’ në Kolumbi dhe po furnizonte anije më të vogla që do të lundronin në anijen me kontejnerë nga e cila më pas do të hiqej droga, përpara se ta shpërndanin në tregun evropian.

Lideri i Klanit të Gjirit, Dairo Antonio Usuga – AKA Otoniel – u dënua me 45 vjet burg në gusht të këtij viti pasi u ekstradua nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara në 2022.

Sipas Irish Independent, hetuesit dyshojnë gjithashtu se karteli Kinahan – një grup famëkeq i krimit të organizuar në Irlandë – kishte një rol “të rëndësishëm” në trafik.

Frikë për gjakderdhje
The Examiner thotë se policia evropiane vlerëson se kartelet shqiptare po bëhen gjithnjë e më dominuese në importin e kokainës në tregjet evropiane, e cila tradicionalisht është dominuar nga bandat marokene në Holandë dhe Belgjikë, si dhe nga organizatat mafioze italiane ‘Ndrangheta dhe Camorra’.

Publikimi thotë se personi kryesor brenda bandës Kinahan i përfshirë në aktivitete të tilla është një njeri i quajtur Sean McGovern, një i besuar i ngushtë i udhëheqësit Daniel Kinahan, i cili kërkohet në Irlandë dhe akuzohet se qëndron pas vrasjeve dhe krimit të organizuar.

Por duke folur për The Irish Sun, një burim i afërt me hetimin tha se operacioni nuk ishte vepër e një grupi të krimit të organizuar, por shumë të tillëve, dhe se besohet se operacioni global e ka origjinën në Dubai.

“Për shkak të madhësisë së ngarkesës, mund të ketë deri në njëzet grupe kryesore të krimit të organizuar që ofrojnë mbështetjen dhe financimin për të lehtësuar një dërgesë kaq të madhe.

“Ne besojmë se origjina e kësaj ndërmarrjeje qëndron në Dubai, ku janë të vendosura shumë nga figurat më të larta të krimit të organizuar në Evropë,” shtuan ata.

“Ky është një rrjet i rëndësishëm droge që funksionon prej disa kohësh”, tha një burim tjetër për Irish Independent.

Hetuesit kanë shqetësime të mëdha se kapja e madhe e drogës do të rezultojë në gjakderdhje bandash pas ndërprerjes së rrjetit.

“Për fat të keq do të ketë pasoja për këtë, dhe kjo do të thotë vrasje”, tha burimi. “Kjo mund të mos jetë domosdoshmërisht në rrugët irlandeze sepse grupet evropiane të krimit ishin gjithashtu të përfshirë, por kjo do të çojë në gjakderdhje.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *