24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Prostituta dhe shampanjë në këmbim të tenderave/ Nuk mbarojnë skandalet e pronarit të Eco Tirana, GDF kontrollon drejtorin e AMIA-s

Drejtori i AMIA Verona s.p.a Ennio Cozzolotto dhe një nga bashkëpunëtorët e tij janë përfshirë në një maksi hetim nga Guardia di Finanza e Reggio Emilias për korrupsion dhe shfrytëzim prostitucione. Hetimet kanë të bëjnë me parregullsi të pretenduara në dhënien e drejtpërdrejtë të kontratave publike ekskluzivisht për një kompani nga Reggio Emilia që operon në sektorin e depozitimit të mbetjeve.

Shoqërime, dhurata dhe shampanjë në këmbim të kontratave të manipuluara është hipoteza akuzuese. Nga hetimet u caktuan 5 masa sigurie (një arrest shtëpie dhe katër masa ndaluese), nga të cilat tre zyrtarë publikë. Kontratat publike të besuara drejtpërdrejt kompanisë nga Reggio Emilia të quajtur “Ecologia soluzione ambiente Spa” u identifikuan në kontekstin e shërbimeve të kërkuara nga disa kompani komunale që operojnë në Toskanë, Veneto dhe Lombardi dhe 10 persona janë nën hetim për këto sjellje.

Sipas Guardia di Finanza, Cozzolotto dhe bashkëpunëtori i tij, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, do të kishin favorizuar në mënyrë të paligjshme kompaninë “Ecologia soluzione ambiente Spa of Reggio”, duke prishur procedurat administrative. U kontrolluan zyrat e të dyve, si dhe shtëpitë e tyre. Në qendër të hetimit, është në veçanti, një tender i dhënë në mënyrë “direkte” duke caktuar një kontratë me një çmim fillestar prej 180 mijë euro.

Sipas Guardia di Finanza, sipërmarrësi i Reggio Emilia dyshohet se ka përdorur forma të ndryshme korrupsioni, si donacionet e parave, dhuratat e vazhdueshme përtej përdorimeve normale, mikpritja në hotele apo vila private, pagesa dhe pritje në favor të zyrtarëve publikë, organizimi i darkave me praninë e prostitutave, biletat e ndeshjeve të futbollit, dhënien e kuponëve të benzinës, punë me pagesë jashtë punësimit publik.

Si rrjedhim, sipërmarrësi u akuzua edhe për veprën penale të shfrytëzimit të prostitucionit për përdorimin e disa shoqëruesve si mjet korrupsioni.

Eco Tirana
Ennio Cozzolotto është drejtor i AMIA Verona s.p.a, shoqërisë së mbetjeve të kontrolluar nga Bashkia e Veronës. Deri pak muaj më parë AMIA Verona ka qenë indirekt pronare e rreth 12.5 për qind të aksioneve të Eco Tirana, përmes aksioneve që zotërontë në shoqërinë AGSM Holding ALBANIA. Kjo nuk është hera e parë që Cozzolotto hyn n radarin e drejtësisë italian.

Në vitin 2020 ai u arrestua si pjesë e skandalit të Ndraghetas që përfshiu Bashkinë e Veronës dhe ish kryebashkiun e atëhershëm Flavio Tossi. Por pas arrestit, akuzat ndaj Cozzolottës ranë në apel. Si rrjedhim ai u kthye sërish në drejtim të AMIA Verona S.p.a, post të cilin ka vazhduar ta mbajë deri më tani.

Por kohët e fundit Cozzolotto dhe AMIA Verona janë vënë sërish nën hetim nga prokuroria italiane për korrupsion me tenderat publikë në Bashkinë e Veronës, ndërkohë që në Tiranë biznesi i Eco Tirana vazhdon si normalisht duke fituar 1-1.5 milionë euro neto nga taksapaguesit shqiptarë. 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *