24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Rinasi thyen rekordet në seri, numri i pasagjerëve arrin 3.7 milionë

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës vazhdon të regjistrojë rritje rekord në numrin e pasagjerëve. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se deri në fund të muajit Korrik, numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar përmes Rinasit arriti në 3.7 milionë vetë. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, shifra është rritur me 1 milionë vetë ose 37 për qind.

Të dhënat tregojnë se vetëm në muajin Korrik, numri i pasagjerëve ishte plot 835 mijë, çka përbën një rekord historik. Por kompania parashikon që ky rekord të thyhet shumë shpejt.

Tia parashikon të përpunojë rreth 900,000 pasagjerë në aeroport gjatë muajit gusht. Ky projeksion përfaqëson një përshkallëzim të jashtëzakonshëm prej 32% në krahasim me trafikun e pasagjerëve të vëzhguar në të njëjtin muaj të 2022.

Në vitin 2022, përmes aeroportit të Tiranës udhëtuan plot 5 milionë pasagjerë duke shënuar rritjen më të fortë ndër aeroporter Europiane, sipas Eurocontrol.  

Veçanërisht, muajt korrik dhe gusht 2022 shënuan një kulm historik në udhëtimet ajrore në rajonin e Evropës Juglindore. Edhe vendet e njohura brenda këtij lokaliteti, Turqia dhe Greqia, dëshmuan një tejkalim të numrit të pasagjerëve të tyre para Covid-it për të njëjtën periudhë në 2019. Turqia vërejti një rritje të dukshme prej 9%, ndërsa Greqia regjistroi një rritje prej 2%.

Pavarësisht peshës së saj relativisht më të vogël në tregun evropian të fluturimeve në krahasim me vendet fqinje, Shqipëria po regjistron një trajektore të jashtëzakonshme rritjeje në numrin e pasagjerëve që fluturojnë nga ajri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *