24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Spanja gjobit me 150 mln euro Ryanair easyJet, Volotea dhe Vueling për bagazhet e dorës

Maxi gjobë në Spanjë për linjat ajrore me kosto të ulët. Ministria e të Drejtave Sociale ka vendosur një gjobë prej mbi 150 milionë eurosh për easyJet, Ryanair, Volotea dhe Vueling për kostot shtesë të vendosura ndaj pasagjerëve për bagazhet e dorës dhe zgjedhjen e vendeve të ngushta në rastin e udhëtimit në shoqëri të të miturve apo pasagjerëve. me aftësi të kufizuara.

Gjoba vjen pas një raporti të paraqitur nga shoqata FACUA-Consumidores en Açión.

Për Consumo y Agenda 2030, organi i mbrojtjes së konsumatorit të Ministrisë spanjolle të të Drejtave Sociale që urdhëroi gjobën, tarifat shtesë janë “praktika abuzive”.

Sanksionit i janë bashkangjitur edhe dy gjoba të tjera për shkelje, raporton Hosteltur. Këtu përfshihet ndalimi i pagesës me para në dorë për blerjen e biletave në aeroporte dhe “mungesa e transparencës në informacionin kontraktual” për çmimet.

Abuzim

Vitet e fundit, të ashtuquajturat të ardhura ndihmëse të linjave ajrore, të cilat përfshijnë bagazhet dhe ushqimet në bord, janë bërë një komponent i rëndësishëm i qarkullimit të linjave ajrore kryesore me kosto të ulët, duke përbërë deri në një të tretën e të ardhurave të tyre. Megjithatë, transparenca se si këto tarifa integrohen në çmimin total të biletës është shpesh një çështje debati.

Shembulli i procedurës për blerjen e një bilete ajrore nëpërmjet një prej kompanive të përmendura në titullin e artikullit (Rynair) vlen për të gjithë: ju zgjidhni aeroportin e nisjes, aeroportin e mbërritjes, datat, oraret dhe në fund mund të bëni një përzgjedhja sipas çmimit të biletës. Pasi të keni zgjedhur paketën më të mirë, vazhdoni me blerjen, por…mungon bagazhi i dorës! Ajo që ka qenë gjithmonë e mundur për të sjellë në bord pa kosto shtesë. Për të gjitha linjat ajrore.

Duke kaluar në detajet e faqes që përshkruan llojin e shërbimit të blerë, lexojmë: “çdo paketë ju lejon të mbani një bagazh që mund të vendoset nën sedilje me përmasa 40x20x25 cm. Kjo çantë e vogël duhet të vendoset nën sediljen përpara Për shembull, një çantë shpine e vogël, një çantë dore ose një çantë laptopi.” Praktikisht, çdo çantë tjetër, ndoshta me veshje, qoftë edhe vetëm për një fundjavë, duhet paguar veçmas (26,25 euro për çdo fluturim, në momentin e shkrimit të këtij artikulli).

Për institucionet spanjolle (Ministria e Shëndetësisë, Çështjeve të Konsumatorit dhe Mirëqenies Sociale) kompanitë kanë shkelur të drejtat e pasagjerëve dhe jo vetëm për koston e bagazhit më të madh të dorës, por edhe për zgjedhjen e vendeve, printimin e kartës së imbarkimit si shtesë dhe mundësia e pagesës me para në dorë në tavolinën e kontrollit. Shoqatat spanjolle të të drejtave të konsumatorit, OCU dhe Facua, kanë qenë në një bazë lufte që nga viti 2018 dhe ftojnë vendet e tjera evropiane të shtyjnë ministritë e ndryshme për të nisur hetime specifike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *