24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Trafiku nuk ndalet/ Wizz Air parashikon të transportojë 8 mln pasagjerë këtë vit në Rinas

Wizz Air pret të transportojë 8 milionë pasagjerë nga dhe në aeroportin e Tiranës në vitin 2024, që do të përfaqësojë një rritje pothuajse të dyfishtë nga 4.6 milionë pasagjerë të transportuar vitin e kaluar, tha një zyrtar i lartë i kompanisë.

Kompania gjithashtu planifikon të shtojë një avion të ri në flotën e saj shqiptare, duke e çuar numrin total në 13 avionë dhe duke e bërë Tiranën një nga bazat e saj më të mëdha, tha Diarmuid O’Conghaile, drejtor menaxhues i Wizz Air Malta, i cili operon flotën shqiptare të kompanisë në një ceremoni përvjetori të hënën.

Kompania hungareze me kosto të ulët krijoi bazën e saj në Tiranë në korrik 2020, me 15 destinacione, në atë kohë. Sot, Wizz Air lidh kryeqytetin shqiptar me 54 destinacione në 16 vende.

Rritja është nxitur nga rritja e trafikut për në Shqipëri vitet e fundit, shtoi O’Conghaile.

Baza e Tiranës tani punëson 450 persona, kryesisht shtetas shqiptarë. Wizz Air po kërkon të trajnojë të rinjtë shqiptarë që të bëhen gjithashtu pjesë e ekuipazhit të fluturimit, fillimisht si oficerë dhe më pas si kapiten.

Wizz Air shërbeu 59% të të gjithë pasagjerëve në aeroportin e Tiranës vitin e kaluar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *