21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Lajme nga vendi

Berati bëhet gati për sezonin turistik/ Qindra biznese hapen pranë kalasë

Euronews Edhe pse përgjatë dy muajve të parë të vitit 2024 numri i vizitorëve është ulur ndjeshëm, restorantet dhe artizanët shprehen të kënaqur nga të ardhurat që arrijnë të sigurojnë përgjatë kësaj periudhe ndërsa pohojnë që vizitorët më të shumë përgjatë dy muajve të parë të vitit kanë qenë shqiptarët “Me shqiptarët brenda vendit ka […]

Read More
Lajme nga vendi

‘ECO-ALB’ kryen 1.3 mln euro tendera për djegësin që nuk punon

Rreth 1.3 milionë euro tendera ka kryer shoqëria ECO-ELB, që menaxhon inceneratorin e Elbasanit, për djegësin që prej dy vjetësh nuk funksionon. Nga një vëzhgim i kryer, rezulton se gjatë vitit 2023, shoqëria publike ECO-ELB, ka shpenzuar shuma marramendëse për blerje karburanti, pjesë mekanike apo vegla pune dhe kontrata të ndryshme, për djegësin që tashmë […]

Read More
Lajme nga vendi

LISTA/ Rreth 700 milionë euro dolën jashtë Shqipërisë përmes fitimeve të kompanive të huaja

Media Ditari Rreth 700 milionë euro kanë dalë jashtë Shqipërisë në vitin 2022 përmes fitimeve të kompanive të huaja që operojnë në vendin tonë, tregojnë shifrat e publikuara nga Open Data. Vendi i parë mbahet nga Holanda, kompanitë e së cilës gjeneruan një fitim rreth 246 milionë euro, ose 34.77% të totalit të fitimit të […]

Read More
Lajme nga vendi

Hidrogjeni në Bulqizë, flet profesori i ekipit zbulues/ Muceku: Matje 1000 m nën tokë, është depozita më e madhe në botë

Miniera e kromit në Bulqizë mban depozitën më të madhe të hidrogjenit natyror të zbuluar deri më tani në botë. Profesori i Fakultetit të Gjeologji Minierave, Bardhyl Muceku, i cili ishte pjesë e ekipit prej 8 profesorësh shqiptarë dhe francezë, që zbuluan praninë e këtij gazi që konsiderohet si karburanti i së ardhmes, tregon për […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Liria blihet me lekë/ Të dënuarit mund të dalin nga burgu nëse paguajnë 1600 lekë në ditë

Gazetarja Anila Hoxha ka shpjeguar në një intervistë televizive një lehtësim tjetër që parashikon kodi i ri penal, atë të pagesës së dënimit. Gazetarja ka theksuar se kjo vlen për kategorinë e veprave të lehta penale dhe këtu nuk përfitojnë personat e dënuar për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Hoxha theksoi më tej se për çdo […]

Read More
Lajme nga vendi

Kapen 35 mijë cigare elektronike kontrabandë

Doganat shqiptare kanë bllokuar një sasi prej mbi 34 mijë cigare elektronike. Sipas njoftimit zyrtar të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave,  në Portin e Durrësit me Anijen MCS Caledonia II, nisur nga Gioia Tauro, Itali ka mbërritur një kontenier ngarkuar me cigare elektronike në sasinë 1500 kg ose 34 420 copë”. Sipas njoftimit,  nga kontrolli […]

Read More
Lajme nga vendi

Maliqi publikon VIDEO-n: Skandal! Rrugët e fshatrave në Bashkinë Kuçovë, si në Mesjetë!

Ish-deputeti Lefter Maliqi ka denoncuar në rrjete sociale gjendjen skandaloze të rrugëve në fshatrat e Bashkisë Kuçovë. Në një video në Facebook ai tregon  gjendjen e mjerueshme të rrugës në Pëllumbas dhe shton se si kjo rrugë ka kudo: në Luzaj, Belesovë, Mendrakë, Koritëz, Krekëz, Bardhaj, Pashtan, Shegjëz, Velagosht, Zdravë, Fier Mimar, Gegë, Drizë, Frashër […]

Read More
Lajme nga vendi

ERE licencoi 230 MW burime te reja energjie në 2023

Enti Rregullator i Energjisë ka dhënë një sërë licencash për prodhim energjie gjatë vitit 2023, teksa fuqia totale e instaluar arrin në 229 MW. Sipas të dhënave zyrtare, sasia prej 110 MW i takon 2 termocentraleve lundrues, të marrë me qira nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, që janë pozicionuar në Triport të Vlorës. Licenca për këto […]

Read More
Lajme nga vendi

Të na “rrojë” Festa e Mollës që zhvillohet vit për vit, fermerët e Korçës në situatë kritike, rreth 15 mijë ton prodhim i mbetur stok….

Eduart Bardhushi ​Një problematikë të cilën pushtetarët duhet ta shohin, por “që nuk duan t’a shohin” normalisht, është se importi po shkatërron totalisht tregun e mollëve, e për pasojë në fshatrat e Korçës fermerëve tashmë iu mbetet vetëm të hedhin prodhimet e tyre nëpër kanale dhe të presin mollët për shkak të mungesës së tregut […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Zbulimi i bujshëm/ Shkencëtarët gjejnë në Bulqizë depozitën më të madhe në botë të hidrogjenit

Një rezervuar masiv hidrogjeni mund të fshihet thellë nën një minierë kromi në Shqipëri, ka zbuluar një studim i ri. Rezervuari ndodhet brenda një pjese të kores dhe mantelit të Tokës që dikur shtrihej në fund të oqeanit dhe u gërvisht kur pllaka tektonike mbi të cilën hipi rrëshqiti nën një pllakë tjetër. Pllaka e […]

Read More