21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Gjykata amerikane rrëzon pagën 55.8 miliardë dollarë të Elon Musk

Një gjykatës në Delaware anuloi paketën e pagave të Elon Musk në Tesla, me vlerë 55.8 miliardë dollarë, të martën pasi vendosi se bordi i drejtorëve nuk provoi “se plani i kompensimit ishte i drejtë”.

Tesla i dha Musk, 52 vjeç, paketën e pagave në vitin 2018 dhe ishte “mundësia më e madhe e mundshme e kompensimit e vërejtur ndonjëherë në tregjet publike me shkallë të shumëfishta”, shkroi gjyqtarja e Gjykatës së Kancelarisë së Delaëare, Kathaleen St. J. Mccormick në një vendim prej 200 faqesh. Aksionari i Tesla-s, Richard Tornetta i kërkoi gjykatës së ligjit të biznesit të shtetit të anulonte paketën, duke argumentuar se bordi i drejtorëve të prodhuesit të automjeteve “shkeli detyrat e tyre fiduciare duke i dhënë Elon Musk një plan kompensimi të kapitalit të bazuar në performancë”, vuri në dukje Mccormick.

Sipas Mçormick, Tornetta vërtetoi se Musk “kontrollonte Teslën” dhe procesi që përfundoi me miratimin e paketës së pagave të Musk ishte “thellësisht me të meta”.

Gjykatësi vuri në dukje “lidhjet e gjera të Musk me personat e ngarkuar për të negociuar në emër të Teslës”, duke shtuar se Musk “filloi një proces vetë-drejtues, duke rikalibruar shpejtësinë dhe drejtimin gjatë rrugës siç e shihte të arsyeshme”.

Mccormick shkroi se Musk kishte një “ndikim të madh” mbi Tesla, falë marrëdhënies së tij me kompaninë dhe drejtorët e saj.

“Përveç 21.9% të aksioneve të tij të kapitalit, Musk ishte praktikisht “Superstar CEO”, i cili mbante disa nga pozicionet më me ndikim të korporatës (CEO, Kryetar dhe themelues), gëzonte lidhje të forta me drejtorët e ngarkuar për të negociuar në emër të Tesla dhe dominoi procesin që çoi në miratimin e bordit të planit të tij të kompensimit,” shkroi Mçormick. “Të paktën për sa i përket këtij transaksioni, Musk kontrollonte Teslën.

Krijimi i paketës së pagave të Musk “arriti me një çmim të padrejtë”, shkroi Mccormick”.

Ekipi i Musk nuk ishte në gjendje të provonte se vota e aksionerëve ishte plotësisht e informuar sepse deklarata e përfaqësuesit përshkruan në mënyrë të pasaktë drejtorët kryesorë si të pavarur dhe në mënyrë mashtruese anashkaloi detaje rreth procesit, shkroi Mçormick.

“Palët duhet të japin një formë të urdhrit përfundimtar për zbatimin e këtij vendimi dhe të dorëzojnë një letër të përbashkët duke identifikuar të gjitha çështjet, përfshirë tarifat, që duhet të adresohen për të sjellë këtë çështje në një përfundim në nivelin e gjykimit,” thuhej në vendimin e gjyqtarit.

“Kurrë mos e inkorporoni kompaninë tuaj në shtetin e Delaware”, shkroi Musk në X (ish-Tëitter), menjëherë pas publikimit të vendimit.

Musk zotëron plotësisht rreth 13% të aksioneve të Tesla-s, raporton CNBC. Në dhjetor, ai shkroi në Twitter se ishte “jo rehat që Tesla të rritej për të qenë një lider në AI dhe robotikë pa pasur 25% kontroll të votimit.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *