24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Uncategorized

“Më sill 10 euro për pazarin?”, “Kam nevojë për kafe dhe qumësht”/ Si u zbulua banda e drogës në Itali, 7 shqiptarë në pranga. Kush ishte “Pelo” nga Shqipëria që dërgonte kokainën

“Më sill 10 euro për pazarin?”. “Kam nevojë për kafe dhe qumësht”. Dorëzimi bëhej në shtëpi ose pothuajse gjatë bllokimit nga pandemia në vitin 2020 dhe shpërndarësit e drogës e bënë biznesin të lulëzonte me rritjen e kërkesës për kokainë dhe heroinë, në një periudhë e ndërlikuar.

Një lloj shërbimi taxu për drogën që shkonte në takime me biçikletë. Dhe klientët u këshilluan që të kenë kujdes në telefon dhe të preferojnë komunikimin personalisht. Në shtëpinë e tij, në momentin e arrestimit, u gjetën pajisje për identifikimin e mikrocipeve GPS-ve apo përgjuesve ambientalë, për të shmangur përgjimet.

Përgjime që pavarësisht kësaj janë kryer dhe bënë të mundur përgjimin dhe sekuestrimin e sasive të konsiderueshme droge, përveç dekodimit të gjuhës “kriptike” (përveç disa rrëshqitjesh: “duhet të mbërrijë i bardhë”…), të përdorur nga të dyshuarit. Përcaktuese ishte edhe përfshirja e hetuesve në sistemin e enkriptuar të komunikimit Encrochat. Kokaina, siç u zbulua, dërgohej në Itali nga një shpërndarës droge i paidentifikuar me bazë në Shqipëri, i quajtur ‘Pelo’.

Kulmi i hetimit ishte blici i korrikut 2020 në shtëpinë e “drejtuesit” shqiptar, 47-vjeçarit që sillte drogën.

Këtu u gjetën 4 kg kokainë dhe heroinë, të fshehura në garazh, nën disa pllaka dyshemeje dhe të groposura nën tokë në oborr dhe disa kanaçe me bojë dhe kavanoza qelqi që dukeshin si reçel, por në të vërtetë ishin pastë heroine.

Pothuajse 19 mijë euro u sekuestruan në atë moment, ndërkohë që efektivë të tjerë policie kishin përgjuar njëkohësisht, në rajonin e Marche, një ngarkesë prej 8 kilogramësh kokainë të destinuar për të.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *