16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Nga peshqirët e Sardenjës tek gjobat për të brendshmet në Sevilje/ Rregullat më të çuditshme turistike të Europës në vitin 2023

Destinacione të njohura ndëmorën hapa për të goditur mbiturizmin në 2023. Disa lëvizje dukeshin të qarta: kufizimi i anijeve e rritja e taksave turistike dhe kufizimi i numrit të vizitorëve. Por rregulla të tjera u bënë tituj falë mendimit të autoriteteve dhe banorëve jashtë kutisë. Disa nga rregulloret më të çuditshme të mbiturizmit që u sollën këtë vit:

Nuk ka peshqir në plazhet e Sardenjës

Me turistët që zbresin me tufa në plazhet e famshme të Sardenjës, të përsosura këtë verë, autoritetet sollën një sërë rregulloresh. Këto përfshinin kufizimin e numrit të vizitorëve dhe futjen e kufijve kohorë. Por plazhi Pelosa në bregun perëndimor prezantoi gjithashtu një ndalim të peshqirëve, duke kërkuar që turistët të sjellin dyshekë në vend të tyre, të cilat bllokojnë më pak rërë. Spiaggia Rosa e famshme rozë e Sardenjës vazhdoi të qëndrojë jashtë kufijve në vitin 2023, me një gjobë prej 500 euro për ecjen në të dhe deri në 3,500 euro për këdo që kapet duke vjedhur rërë.

36,000 euro gjoba për të luajtur muzikë në plazhet e Portugalisë

Pushuesit e plazhit në Portugali u paralajmëruan në fillim të këtij viti se mund të përballen me gjoba deri në 36,000 euro për luajtjen e muzikës së tyre shumë me zë të lartë. Altoparlantët portativë që shpërthyen meloditë me volum të lartë që shqetësojnë vendasit dhe turistët u ndaluan nga Autoriteti Kombëtar Detar i vendit (AMN). Dekreti i plazhit të AMN-së gjithashtu ndalon lojërat me top jashtë zonave të caktuara, kampingun jashtë kampeve dhe ndezjen e zjarreve.

Jo me të brendshme në publik në Sevilje

Qyteti spanjoll i Seviljes njoftoi një goditje ndaj sjelljes antisociale këtë vit me një ligj për të frenuar ‘aktet e turpshme’ që kryhen në publik. Autoritetet planifikuan të ndalonin të brendshmet në publik dhe kostumet me mesazhe seksiste.

Portofino gjobit turistët që enden për të bërë selfie

Portofino, një qytet i vogël bregdetar në rivierën italiane, është bërë një pikë e nxehtë turistike dhe vendasit kanë filluar të ndiejnë fluksin. Në verë, do të thotë një fluks vizitorësh që pozojnë për selfie, duke bllokuar shtigjet dhe rrugët. Për të luftuar këtë, kryebashkiaku i Portofino prezantoi zona pa pritje gjatë muajve të verës këtë vit. Kushdo që kapej duke u varur në kalatë për një kohë të gjatë midis orës 10:30 dhe 18:00 rrezikonte një gjobë prej 270 euro.

Banorët ndërtojnë një gardh për të bllokuar selfiet e turistëve

Sfondi mahnitës i qytetit të Hallstatt në malet austriake mendohet se ka frymëzuar Frozen të Disney. Si i tillë, mbi një milion turistë zbresin në destinacion çdo vit me shumë që duan të bëjnë një selfie me pamjen e famshme. Këtë vit, banorët e qytetit u zhgënjyen aq shumë sa vendosën një gardh për të ndaluar vizitorët të bënin fotografi. Ajo u hoq më vonë për shkak të reagimit të ashpër në mediat sociale, por shpresohej që pengesa do të parandalonte njerëzit të mblidheshin në një vend të njohur selfie dhe të bezdisnin banorët duke bërë shumë zhurmë.

Shenja të rreme paralajmëruese në plazhet spanjolle

Dhe së fundi, një nga goditjet më të çuditshme të turizmit në fakt doli të ishte e rreme. Aktivistët vendosën shenja paralajmëruese të rreme në plazhet në të gjithë Mallorca për të mbajtur larg turistët anglishtfolës. Disa postera paralajmëronin për “kandil deti të rrezikshëm”, “rënie të shkëmbinjve” ose ujin e detit të ndotur nga ujërat e zeza.

Të tjerë thanë se plazhi është i mbyllur me një simbol ‘nuk notohet’ poshtë ose paralajmëruan se duhen orë të tëra për të ecur atje pavarësisht se oqeani është më pak se 100 metra larg. Disa rreshta të vegjël teksti në katalanisht poshtë, megjithatë, u zbuluan vendasve se këto paralajmërime nuk ishin reale. Ata shpjeguan se “problemi nuk është rënia e gurëve, është turizmi masiv” ose se “plazhi është i hapur, përveç të huajve dhe kandilave të detit”.

Euronews 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *