6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shefqet Kastrati ble hotel 55 mln dollarë në Miami

Anëtarët e familjes mbretërore në pushtet të Katarit, Al Thani, shitën hotelin SLS Brickell në Miami për 55 milionë dollarë. Prona u ble nga konglomerati shqiptar Kastrati Group. Lajmi është bërë publik nga media amerikane “The Real Deal”, e specializuar në industrinë e pasurive të patundshme.  

Kastrati, përmes një entiteti që liston avokatin e Majamit Charles Ratner si presidentin e tij, bleu hotelin me 124 çelësa në 1300 South Miami Avenue në lagjen Brickell të Majamit, tha Ratner. Marrëveshja përfundon në rreth 444,000 dollarë për dhomë.

Ndërmjetësi me bazë në Miami, Jordan Karp, përfaqësoi Al Thanis dhe Kastrati. Stefano Santoro me Disruptive Real Estate asistoi Karp në anën e blerësit, sipas një njoftimi për shtyp.

Blerja shënon të parën në SHBA për Kastratin, me në krye Shefqet Kastratin. Firma shqiptare ka zotërime në naftë dhe karburant, sigurime, ndërtim, infrastrukturë dhe më shumë, sipas faqes së saj të internetit.

Ratner ka përfaqësuar klientë të profilit të lartë në Miami dhe Miami Beach në vitet e fundit, duke përfshirë investitorin e pasurive të paluajtshme dhe ish-kryebashkiakun e Miami Beach, Philip Levine, dhe Michael Simkins, i cili drejton Lion Development Group.

Në vitin 2018, një ent i lidhur me Al Thanis pagoi 43 milionë dollarë për të blerë hotelin SLS Brickell nga një grup me bazë në Coconut Grove. Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani është Emiri i Katarit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *