24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Kompania pas resortit të Sazanit u themelua një vit më parë në parajsë fiskale

Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve ka reaguar për herë të parë në lidhje me projektin për ndërtimin e një resorti në ishullin e Sazanit. Në një reagim për ATSH, AIDA bëri të ditur se pranë zyrave të saj është paraqitur shprehje interesi nga kompania “Atlantic Incubation Partners LLC” për realizimin e një resorti turistik në ishullin e Sazanit. Sipas AIDA-s, projekti është në fazën e asistimit nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, lidhur me plotësimin e kritereve.

Atlantic Incubation Partners LLC është një kompani e themeluar në 5 prill të vitit të kaluar në shtetin e Delaware. Kjo është e njëjta kompani e cila ka shprehur interesin për ndërtimin e hotelit në Beograd, në vendin ku dikur ishte shtabi i përgjithshëm i ushtrisë së Milosheviçit.

Nuk dihet se kush është entiteti apo aksionerët fundore të kompanisë Atlantic Incubation Partners, pasi shteti i Delaware ofron sekret korporativ. Publikisht pas projektit për resortin në ishullin e Sazanit u deklarua Jared Kushner, dhëndri i ish presidentit amerikan Donald Trump, çka më vonë u konfirmua edhe nga qeveria shqiptare.

Aktualisht Delaware konsiderohet si një nga parajsat fiskale me të mëdha të botës, jo vetëm për taksat e ulëta, por edhe për sekretin korporativ. Që nga viti 1965, Delaware ka krijuar peizazhin ideal për formimin e një kompanie dhe është një nga juridiksionet më të njohura në botë për të inkorporuar një biznes në det të hapur.

Famëkeqja “Delaware Loophole” i lejon kompanitë të shmangin pagesën e çdo tatimi mbi të ardhurat e korporatave në vendet ku fitojnë të ardhura, me kusht që të operojnë jashtë shtetit. Delaware është një nga pesë shtetet me zero taksa mbi shitjen, që tërheq konsumatorë nga shtete të ndryshme.

Përveç kursimeve kryesore të taksave, Delaware ofron shumë avantazhe të tjera, të tilla si privatësia financiare, proceset e inkorporimit të shpejtë dhe të përballueshëm dhe pak kërkesa për raportim.

Fakti që Delaware është një shtet amerikan shton më tej atraktivitetin e tij si një parajsë fiskale në det të hapur, sepse ofron reputacion më të madh me më pak rreziqe. Është arsyeja kryesore pse ka qenë në gjendje të fluturojë nën radar për kaq gjatë, dhe vazhdon të marrë pak ose aspak shqyrtim nga qeveritë dhe qentë mbikëqyrës nga e gjithë bota.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *