22 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Rroga deri në 20 mijë euro në muaj/ Mjekët italianë fillojnë eksodin drejt vendeve arabe

Mbi 500 profesionistë shëndetësorë janë deklaruar të disponueshëm në tre muajt e fundit për t’u larguar nga Italia, vetëm ose me familjet e tyre, për të ofruar shërbim në vendet arabe në funksion të përvojës së punës, kulturore dhe jetësore.

Një trend që kishte filluar tashmë, por që ka parë që kërkesat të rriten me 40% në 90 ditë, ndoshta i ndikuar edhe nga magjepsja e Lindjes së Mesme me “numrat” e futbollit botëror si Ronaldo dhe Neymar apo ish-trajneri i kombëtares Roberto Mancini.

Dhe sigurisht pagat që arrijnë 20,000 dollarë në muaj dhe përfitime padyshim tërheqëse në krahasim me ato që ofrohen nga shërbimi shëndetësor italian luajnë një rol në vendimin e mjekëve, infermierëve dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë për t’i konsideruar destinacionet më pak “të njohura” se ato më tradicionale deri tani si Evropa dhe SHBA.

Nga ana tjetër, ka një nevojë në rritje për kujdes në vendet e Gjirit, ku popullsia po rritet dhe po përjeton një proces plakjeje fiziologjike dhe ku mbi të gjitha është vendosur të investohet rreth 10% e PBB-së në shëndetësi. Në Arabinë Saudite tashmë 90% e profesionistëve të shëndetësisë janë me origjinë të huaj.

Kriza
Panorama është vizatuar nga Shoqata e Mjekëve me origjinë të huaj në Itali (Amsi) dhe Unioni Mjekësor Euro-Mesdhetar (Umem). Sipas vrojtimit, 450 profesionistëve italianë të shëndetësisë dhe 50 mjekë të huaj me banim në Itali, në tremujorin e fundit kanë filluar të planifikojnë një punë në vendet e Gjirit.

Nga këta, 250 janë mjekë specialistë, 150 janë infermierë dhe 100 të tjerët janë mjekë të përgjithshëm, fizioterapistë, farmacistë, pediatër dhe dietologë.

“Tri vendet më të kërkuara janë Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katari, pastaj është Bahreini – shpjegon ai –. Natyrisht, kolegët synojnë vendet ku shanset për t’u vlerësuar janë më të mëdha. Ka mjekë që tashmë janë në pension, por shumë janë të rinj që duan të lëvizin me familjet e tyre dhe jo të gjithë shikojnë vetëm aspektin ekonomik, që është gjithashtu një komponent i rëndësishëm: kërkojnë cilësi jete dhe kushte më të mira pune,” thotë Foad Aodi, president i Amsi dhe anëtar i Komisionit Global të Shëndetit të Federatës së Urdhrave Mjekësor dhe Dentar

Në kohën e krizës së thellë të shëndetit publik, me xhaketat e bardha që kanë denoncuar për vite të tëra pagat e ulëta dhe pakënaqësitë në rritje, largimi i mjekëve tashmë nuk bëhet vetëm drejt sektorit privat, apo nga dalja në pension, por edhe drejt vendeve të largëta.

Deri në vitin 2030, Amsi dhe Umem ende theksojnë, Arabia Saudite do të ketë nevojë për 44,000 mjekë dhe 88,000 infermierë. Një injeksion masiv që do të shërbejë për të frenuar pjesërisht eksodin e 30 mijë pacientëve që po trajtohen jashtë vendit nga vendet e Gjirit (në SHBA dhe Angli, Gjermani dhe Francë), me një shpenzim total prej mbi 20 miliardë eurosh. Marrja e personelit mjekësor dhe të kujdesit shëndetësor të trajnuar mirë, si ai italian, është një zgjedhje e përshtatshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *